00

Kniha bude dostupná od 1.6.2019 na adrese https://novymuz.sk/kniha-nm

Mnoho ľudí sa ma pýta: “O čom bude tvoja najnovšia kniha Nový muž?” Preto som sa rozhodol zverejniť niekoľko úryvkov z tejto knihy. Verím, že ti to viac priblíži o čom vlastne kniha je.

Vybral niekoľko úryvkov z knihy Nový muž celú kapitolu, ktoré môže byť pre mojich čitateľov zaujímavá. Verím, že ťa to obohatí.

 

Cesta k zrelosti je rozdielna. Prečo ženy a muži dozrievajú inak?

V detstve často preberáme názory, myšlienky a pocity, čo iní prežívajú, za vlastné. Avšak akonáhle sa dostaneme do puberty, vtedy sa začínajú už naše názory a postoje vyhraňovať.  Začíname hľadať to, čo nie sme. Nie som pankáč, nie som športovec a ani nemám rád matiku. Kto vlastne teda som?

To je to, čo sa deje v puberte. Hľadáme vlastnú identitu. Je to dlhodobejší proces a v puberte je charakteristický tým, že odporujeme rodičom, školskému systému, priateľom a vlastne všetkému. Prejavuje sa to ako boj, ignorácia, nerešpekt a odpor. Už prestávame bezhranične dôverovať rodičom a hľadáme si miesto vo svete. Často zažívame frustráciu, depresiu, zmätok a hľadáme partie, do ktorých by sme mohli zapadnúť. Partie, v ktorých by bola určitá forma dôvery.

Mnoho mladých chlapcov zapadne do nezdravého kolektívu. Napríklad v Amerike sú to pouličné gangy, ale aj u nás to môžu byť partičky, v ktorých mladí ľudia pijú, fetujú alebo užívajú iné drogy. Ja si veľmi dobre pamätám, aké bolo pre mňa v puberte dôležité patriť do nejakej partie, v ktorej ma budú prijímať a rešpektovať. Často som však skĺzol do rôznych nepríjemnosti. A pomerne v mladom veku sme pili alkohol, fajčili cigarety a robili rôzne hlúposti. Na svoj vek dosť veľa.

Uvedomujem si, ako nám chýbalo zdravé vedenie a chýbali skutočné mužské vzory. Mnoho mladých dospievajúcich chlapcov by potrebovalo bytostne iné mužské vzory (iné než svojho otca). Preto ak sa zaoberáš osobnostným rozvojom, máš možnosť a chceš byť prínosom pre tento svet, buď podporou pre dospievajúcich chlapcov. Nesmierne dnes potrebujú vidieť, ako funguje vo svete zrelý dospelý muž, ktorý má otvorené srdce a zdravé sebavedomie.

Bohužiaľ, v dnešnej spoločnosti sa nedeje skutočný vedomý prechod od detstva do dospelosti. Mnoho mužov ostáva zaseknutých v detskom veku. Mnohým teenagerom chýba zdravé vedenie. Mnohí mladí talentovaní ľudia premrhajú veľmi zaujímavú časť svojho života. Mnohí sa na tejto ceste stratia. Mnohých vyhodia zo školy, skončia na drogách alebo ujdú z domu.

Vnímam to tak, že chlapci a muži zvládajú ťažké životné situácie horšie. Vo viacerých knihách som sa dočítal o tom, že percento samovrážd a depresií je u mužov neporovnateľne vyššie oproti ženám. Chlapci a dievčatá dozrievajú jednoducho rozdielne.

Stvoriteľ, príroda, vesmír – nazvite si to ako chcete – to jednoducho takto navrhli. Žena dozrieva prostredníctvom fyziologických a hormonálnych zmien vo svojom tele. Často sa to deje skrz bolesť. Prvá menštruácia, prvé milovanie, prvý pôrod – vždy je pritom zážitok bolesti. Všetko sú to pre ženu akési vývojové prechody. Niekedy však ani žena v niektorých oblastiach nedozreje, pokiaľ nemá uzdravený vzťah s rodičmi. U mužov neexistujú žiadne fyziologické prechody sprevádzané fyzickou bolesťou tak ako u žien.

Z chlapca sa môže stať muž iba v inom spoločenstve už zrelých mužov. Jednoducho chlapec potrebuje zdravé vedenie. Chlapec potrebuje ich potvrdenie, že sa stal mužom. Mužmi sa nerodíme, mužmi sa jednoducho stávame. Väčšina z mužov ničím takým neprešla, a preto podvedome vyhľadávame v našich životoch vynútené prechodové rituály do dospelosti cez nejakú formu bolesti či krízu, akými sú choroba, úraz, nehoda, rozvod, strata zamestnania.

Životná kríza muža ohlodá na kosť, vtedy padne na dno, dostane facku, a to ho často prinúti dospieť. Niekedy sa to však neudeje a muž ostane zaseknutý v detskom veku, alebo môže skončiť ešte horšie. Ako alkoholik, bezdomovec, ostane dlhé roky v depresii alebo spácha samovraždu. Takto dnes muži prechádzajú do dospelosti. Ale nie je to nutné! Dá sa to aj inak.

Aby muž mohol prejsť do dospelosti, potrebuje zažiť tlak a bolesť. Buď ako vedomý prechodový rituál, alebo ako vyššie spomínaný negatívne vynútený rituál, ktorý mu prinesie život. Pretože to, čo nechceme vidieť, musíme prežiť. Otec, ktorý nemá prijatý svoj mužský princíp, nemôže odovzdať synovi, čo to znamená byť mužom. Muž sa musí mužom stať. 

 

Zrelý model mužstva je o prijatí zodpovednosti a o tom, že muž žije v láske aj v pravde, aj keď to bolí. Nezrelý model správania je útek pred bolesťou a vyhľadávanie ľahkej cesty a potešenia. Svoje mužstvo môže muž získať tým, že príjme svojho otca ako svojho predka.

Muž sa definuje tým, čo nie je. Teda nie je dieťaťom a nie je ani ženou. Muž musí najprv uzdraviť malého zraneného chlapca. Bez vedomého prechodu do dospelosti a oddelenia sa od matky sa mužom stať nedokáže. Našťastie dnes už existujú workshopy, kde sa s touto témou pracuje.

Zaoberajú sa v nich prechodom do dospelosti a nezáleží na tom, v akom veku tento prechod muž urobí. Spoločnosti by ohromne prospelo, keby takéto prechody chlapci absolvovali pred 18. rokom života.

Napríklad v Austrálii takéto vedomé prechodové rituály začínajú robiť už na školách a prešli nimi už desiatky tisíc mladých chlapcov. Proces dospievania často sprevádzajú komplikácie. Často je to sprevádzané konfliktami a hádkami.

Prírodné národy o tomto vedeli, a preto sa usilovali, aby sa doba puberty skrátila čo najviac. A bolo úplne bežné, že prechodové rituály do dospelosti absolvovali chlapci vo veku 13 – 15 rokov. V modernej spoločnosti sa deje presný opak. Snažíme sa svoju mladosť čo najviac predĺžiť. A vidno to i v našej spoločnosti, ako tu pobehuje obrovské množstvo nedospelých ľudí. Mnoho ľudí medzi 30. – 40. rokom života stále býva u rodičov. Mladí ľudia nevedia prevziať zodpovednosť za svoj život. Niektorí takýto nedospelí ľudia riadia naše krajiny. Ich proces dospievania nebol zavŕšený. Chýbal tam niekto, kto by ich týmto procesom previedol a ukončil ho.

Často títo ľudia nevedia prevziať zodpovednosť za svoje činy. Týmto ľuďom chýba aspekt prijatia zodpovednosti za seba a svoj život vo všetkých rovinách a na všetkých úrovniach. Spomínam si na jeden prípad, keď 60-ročný muž býval stále v dome svojej matky, ktorá mala 80 rokov. Tento muž mal problémy vo vzťahoch so ženami. Už si nepamätám, koľko mal partneriek, ale nikdy sa neoženil. Jeho matka mu úspešne bojkotovala všetky partnerské vzťahy, a preto sa vždy rozpadli.

Napokon vo veku 62 rokov spáchal samovraždu. Toto je, samozrejme, extrémny prípad, ale často vidím podobné súvislosti. Matka pristupuje k synovi, aj keď má už viac ako 30 rokov, ako k malému chlapcovi. Samozrejme, aj otcovia robia túto chybu. Vnímam to ako veľký problém, keď sa rodičia nevedia vzdať rodičovskej roly a nedajú deťom dýchať.

Dnes existuje množstvo mentorov, terapeutov a workshopov, ktoré sa touto témou zaoberajú. Na konci tejto knihy napíšem odporúčania na mentorov, výcviky a workshopy, ktoré som absolvoval alebo mám s nimi nejakú inú skúsenosť, ktoré ti môžu na tejto ceste pomôcť. Často je zvládnutie tohto procesu osamote veľmi ťažké, pretože dieťa v nás sa len ťažko púšťa starých vecí.

Robí všetko preto, aby zostali veci také, aké sú. A to sa môže prejaviť ako strach postaviť sa životným výzvam. Mne osobne k tomu pomohol VISION QUEST čiže hľadanie vízie. Ide o vedomý prechodový rituál do dospelosti, ktorý sa realizuje na celoročnom výcviku Mužská sila.

Nevravím, že to je jediná cesta. Určite ich je viac. Ak budeš pátrať s očakávaním, že na svojej ceste životom stretneš ľudí, ktorí ti pomôžu a ich predstavy životnej cesty zarezonujú s tvojou predstavou, iste sa tak stane. A ja ti to prajem!

Pre koho je kniha Nový muž určená

 • Pre každého muža, ktorý hľadá a pátra po tom, čo to znamená byť mužom v dnešnej modernej dobe.
 • Pre každého muža, ktorí chce skutočne dospieť a stať sa zrelým mužom.
 • Pre mužov, ktorí majú pocit že sú príliš dobrí a snažia sa všetkým zavďačiť a zapáčiť.
 • Pre mužov, ktorí vnímajú ostatných mužov ako súperov a nedokážu nadväzovať kvalitné priateľstvá s inými mužmi.
 • Pre mužov, ktorí majú problémy s autoritami.
 • Pre mužov, ktorí majú zlý vzťah s otcom alebo s matkou a cítia v tomto vzťahu určitú bolesť alebo krivdu.
 • Pre mužov, ktorí majú problém nadväzovať partnerské vzťahy a majú celkovo problémy so ženami a ženskou energiou.
 • Pre každého muža, ktorý chce na sebe pracovať a porozumieť samému sebe a nájsť v živote svoju vlastnú cestu a svoje poslanie.
 • Pre každú zvedavú ženu, ktorá sa chce dozvedieť viac o tom čo muži potrebujú v živote urobiť, aby sa stali skutočne dospelými a zrelými mužmi, ktorí stoja v plnej sile a chránia svoju ženu rodinu.
 • Pre každú ženu, ktorá chce pre muža skvelý darček, ktorí môže zmeniť jeho život k lepšiemu a inšpirovať ho na jeho ceste.
 • Pre každú ženu, ktorá chce knihu venovať svojmu partnerovi a cítiť vďaka tomu viac lásky.

Cieľom tejto knihy je pomôcť čitateľom objaviť najlepšiu verziu seba samého, vyrovnať sa s minulosťou a vykročiť na novú cestu. Tak čo, zaujalo ťa niečo z mojej pripravovanej knihy? Ak áno, klikni na tento odkaz a získaj svoju knihu v špeciálnej edícii a môžeš tým podporiť novorodeneckú kliniku v Banskej Bystrici, ktorá zachránila život môjmu synovi Richardovi.    

 

Séria článkov ku knihe Nový muž:

 1. O čom je kniha Nový muž.
 2. Úryvok z knihy Nový muž.
Komentáre
Share

Author

Stanislav Licko

Spisovateľ, vztahový poradca, zakladateľ projektu novymuz.sk. Autor kníh Ako ju pochopiť a Nový muž. Partner, otec a muž s otvoreným srdcom, ktorý inšpiruje ostatných k lepšiemu a radostnejšiemu životu.