Join our newsletter

A diet traditionally followed in Greece, Crete, southern France, and parts of Italy that emphasizes fruits and vegetables, nuts, grains, olive oil.

Close

Stanislav Ličko

Muž, manžel, otec. 
Sprevádzam mužov aj ženy na ceste k láske.
Aj vy môžete zažívať vo vzťahu viac úcty, lásky, intimity, radosti a porozumenia, ak sa pre to rozhodnete. Bude mi cťou ak mi dovolíte byť vaším sprievodcom.

Nikto nedáva tak tvrdé rany ako život

Z vonkajšieho pohľadu by sme mohli skonštatovať, že som mal pohodové detstvo. Od veku 11 rokov som sa vďaka otcovi venoval technike a IT. Vedel som opraviť počítač, preinštalovať windows alebo napáliť CD-čko. (Vyštudoval som strednú a vysokú školu elektrotechnickú.)

Vyrastal som na dedine a mám 3 súrodencov. Avšak v detstve som necítil prítomnosť môjho otca. Bolo potrebné uživiť rodinu a nebol čas na hranie sa. Necítil som sa od otca podporu a mal som pocit, že tam pre mňa nebol. Dával som mu za vinu mnoho vecí. Ako chlapec som nevnímal vo svojom prostredí zdravé mužské vzory, ktoré som tak veľmi v detstve a puberte potreboval.

Keď som mal 17 rokov, otec zomrel na rakovinu a vtedy sa nevedome začala moja osobná transformácia. Cítil som obrovskú bolesť, prázdnotu, krivdu a to, že som na všetko sám. V tom období som začal chodiť na diskotéky a približne 2x týždenne som sa musel opiť totálne do nemoty. Veľmi ma to vtedy bavilo, pretože to bol jediný spôsob, ktorý som poznal ako prestať cítiť emočnú bolesť a blbé pocity.

Takto sa to popri štúdiu na VUT Brno ťahalo až do veku cca. 23 rokov kedy som stretol moju úžasnú ženu a vtedy sa začal môj život meniť. Približne v tom období začína aj moja cesta sebarozvoja v oblasti vzťahov, partnerstva, intimity a sexualityJe to cesta hľadania vlastnej identity a odpovede na otázku: "Kto som a aká je moja úloha na tomto svete?"

Prešiel som vlastnou temnotou,
 aby som uvidel svetlo a mohol odpustiť.

Až keď som 12 rokov po otcovej smrti pochopil o čom to celé bolo. Konečne som mu odpustil. Život sa stal omnoho ľahším a ja sa cítim lepšie. Bolo potrebné prijať svoju minulosť a svojho otca. Prijať ho takého aký bol a hlavne odpustiť otcovi a SEBE. Zahodiť všetky krivdy a vyčistiť stôl medzi nami. Pretože jedine ja som držal krivdu, bolesť a emočné zranenie malého ukrivdeného chlapca.

V našom najväčšom zranení sa skrývajú naše najväčšie dary. Preto som si v tomto živote potreboval zažiť opustenie od otca a zranenie s mužskou línou (nepoznal som deda a chýbali mi mužské vzory). Potreboval som sa prijať vlastné strachy, tiene, a slabé stránky, aby som mohol pracovať s mužmi. Vďaka tomu, že som si prešiel vlastným utrpením, som sa mohol začať deliť o svoje skúsenosti s ostatnými. 

Je to veľmi významná vec pre každého, uzdraviť vzťah so svojimi rodičmi. Vtedy sa začína život meniť. Je to vstupná brána do zrelosti a skutočnej dospelosti.

Ani v partnerskom vzťahu nebolo všetko ideálne. Za posledné roky sme si prešli rôznymi ťažšími obdobiami a neraz som to chcel vzdať a odísť od svojej ženy a syna.

Nevidel som to dobré, ale skĺzol som do sebaľútosti a začal sa zameriavať na to zlé...Vtedy nechýbalo veľa a bol by som rodinu opustil. Pomohol mi kontakt s inými mužmi, ktorí krízu prekonali a stále aj do dnes využívam podporu mojich mentorov a sprievodcov.

Vďaka tomu, že sa zaoberám osobným rozvojom a vzdelávam sa som mohol zdieľať svoj príbeh v bestseller knihe Ako ju pochopiť a podeliť sa o to, čo pomoholo mne s ostatnými. A každý kto chce na sebe pracovať sa môže v tejto knihe inšpirovať.

Prvorodený syn Richard prišiel na tento svet, aby ma naučil, čo je v živote skutočne dôležité...

Je to Láska. Bez lásky je náš život prázdny. Jeho príchod na svet nebol úplne jednoduchý. Veď pozri si video. 

Hlbokú lásku som pocítil, keď som sa pozeral na inkubátor, v ktorom ležal Riško a vlastne nikto nevedel, či bude žiť alebo nie. Vtedy som to celé pustil a povedal niečo v zmysle. Dávam ti slobodu. Ak chceš žiť tak ži, ak nie tak to tak prijímam. 

Ten moment mi zmenil život. Keď je smrť na blízku, tak nás to lieči. Presne to sa stalo aj mne a prehodnotil som všetky svoje životné priority. 

O tomto príbehu som napísal celú knihu Nový muž, v ktorej nájdeš to, čo z môjho pohľadu potrebuje urobiť muž, aby prešiel do zrelosti.

Vzťah, manželstvo, rodičovstvo je najväčšia škola osobného a duchovného  rozvoja

Život mi priniesol udalosti, ktoré vždy otestovali vzťah či je dostatočne pevný. Aj u nás sme mali krízy, ťažké obdobia a nevedeli sme či to spolu zvládneme

Viackrát som bol už rozhodnutý zo vzťahu odísť. Avšak stále mi nejaký tichý hlas hovoril, že mám ostať. 

Opäť sa mi ukázalo, že najdôležitejšia priorita v živote je láska. Len vďaka sebarozvoju som odhalil svoje vzorce a programy duše, ktoré mi bránili byť vo vzťahu.

Hľadal som vo vzťahu, lásku ktorú mi nemohla dať moja žena a ani iná žena.

Až keď som začal objavovať svoju spiritualitu a vzťah k Bohu (Nie tomu náboženskému) pochopil som, že bez toho nikdy nenájdem pocit naplnenia. Ak sme odpojený od Nebeského Otca a Matky Zeme, stále budeme cítiť akúsi prázdnotu a hľadať to v ženách, hmote, práci, peniazoch, sexe, závislostiach a túžbach tela. 

Stále máme ako partneri pred sebou rôzne výzvy a témy na ktorých môžeme pracovať.

Vôbec netvrdím, že ostať vo vzťahu je to najlepšie riešenie pre vás. Je to veľmi individuálne. Avšak minimálne to stojí za to zapracovať na vzťahu z oboch strán a dať do toho všetko. Keď to nejde tak to nejde a treba ísť od seba.


A ďalší príbeh píše život sám...

Kto je Stanislav Ličko?

Mohol si ho vidieť alebo stretnúť:

A "papieriky" pre tých, čo ich potrebujú

Čo o Stanovi hovoria ostatní?

Magnificent

Som rád, že knihu Ako ju pochopiť napísal práve Stano. Poznám ho už niekoľko rokov a viem, že sám neustále pracuje na tom, aby bol jeho vzťah so ženou a synom čo najlepší. Zdieľa veci, ktoré má sám odskúšané u seba a vo svojom vzťahu. Páči sa mi, ako rozoberá všetky zákutia partnerského vzťahu a dáva na všetko veľmi jednoduchý pohľad, ktorému porozumieme aj my chlapi. Sám mám dlhé roky manželku a tieto veci jednoznačne fungujú, neraz zachránili náš vzťah. Len ich treba aplikovať do praxe...

Michal Kopecký

Líder hnutia chlap20.sk

Breakthrough

Kniha Nový muž je autentické sdílení muže, který skrze těžké události, výzvy, úsilí našel uzdravení své duše a hlubší sebepoznání, které sdílí pro dobro ostatních mužů, a také zvídavých žen. Je plná pravdivých příběhů a poučení, které vedou čtenáře k připomenutí smysluplných principů, které nejsou ani tak radami na cestu, jako podněty pro naslouchání svému vlastnímu hlasu srdce. 

Zdenek Weber

Mentor, průvodce muzskykruh.cz

Accelerated

Stano píše v knihe Ako ju pochopiť veľmi pochopiteľne a priamo, na rovinu, bez kecov okolo. Rozoberá toľko rovín interakcie muža so ženou, že prosto každé slovo tu má hodnotu. Čo sa mi fakt páči, nehrá sa na žiadneho vševediaceho gurua, naopak – pokorne priznáva, že aj jemu to dalo zabrať – pochopiť určité veci a aplikovať ich do praxe. Je v tom cítiť jeho vlastnú skúsenosť, že to má odžité a zdieľa to s nami, za čo mu patrí rešpekt a vďaka. Stano odlišnosti medzi mužom a ženou krásne popisuje a uvádza príklady. Jeho „Návod pre mužov“ je v tomto procese perfektným sprievodcom. Odporúčam knihu všetkým chlapom, pretože vzťah muža so ženou je základným princípom bytia a prežitia.

Juraj Kalus

Bratislava

Možno sa pýtaš či môžeme spolupracovať?

Musím ťa varovať, nie som kúzelník ani nemám zázračnú paličku.

Myslím, že najväčšou chybou, ktorej sa ľudia dopúšťajú pri akejkoľvek zmene je to, že odovzdávajú svoju moc. Sú pasívni a čakajú, že niekto alebo niečo to za nich vyrieši (lekár, kouč, lektor, mentor, kniha, kurz, tabletka, prístroj atď.).

Ja ti viem dať len pomoc vo forme toho, že ti ukážem dvere (novú cestu) a vstúpiť už musíš sám. Hlavná práca je na tebe. Takto sa ľudia učia prevziať zodpovednosť za svoje problémy a aktívne ich riešiť. Učím ich nečakať na zázraky a riešenia z vonka, ale prevziať zodpovednosť za svoj život a svoje šťastie.

To čo ti však viem sľúbiť je to, že budem k tebe 100% pravdivý.

Viem ti ukázať nový smer - novú cestu, ktorú možno teraz nevidíš. Vďaka tomu si uvedomíš, čo si robil nesprávane, čo ťa brzdilo a čo môžeš robiť inak a pohnúť sa z miesta.

Dohodni si so mnou platenú konzultáciu, alebo lebo si pozri niektorý z mojich kníh, online kurzov a iných prémiových produktov, kliknutím na žlté tlačidlo nižšie.

 Pozri si webinár ZDARMA ako lepšie chápať ženy a mať vo vzťahu viac lásky a intimity.

Alebo mám pre teba aj 130 dielov podcastov zdarma.