PRAKTICKÝ SPRIEVODCA PRE MUŽOV ALEBO AKO POROZUMIEŤ ŽENÁM A VYTVORIŤ PARTNERSKÝ VZŤAH PLNÝ INTIMITY, V KTOROM SA ŽENA CÍTI ŠŤASTNÁ A MILOVANÁ.

Ak ťa nikdy nikto neučil o tom ako byť vo vzťahu šťastný, je najvyšší čas začať...

ÁNO, CHCEM TO VEDIEŤ

Ako nájsť zmysel života a svoje životné poslanie? Je skutočne pre muža najdôležitejšie v jeho živote – naplniť svoj osud? Moju odpoveď nájdeš v dnešnom podcaste.

Klikni na červené tlačítko a prehraj si vysielanie:

Podcast do telefónu

Vždy automaticky aktualizované podcasty stahuj do telefónu tu:

Chceš byť upozornený vždy keď vyjde nový diel vysielania?

Ak áno, nižšie zadaj svoju e-mailovú adresu a ja ti vždy pripomeniem, aby ti neušla pravidelná dávka inšpirácie. Nový diel vychádza vždy v piatok

Cením si tvoje súkromie a budem ti posielať len hodnotné informácie.

Nahrávka na stiahnutie v MP3

Ak práve nemáš dostatok času na počúvanie, stiahnite si ho vo formáte .mp3 do počítača alebo mobilu a ho počas cestovania, šoférovania alebo počas tréningu, či prechádzky.

Nahrávku si stiahneš v prehrávači VYŠŠIE kliknutím na ikonku   (cez túto v texte to nepôjde 😃)

Prepis podcastu pre čitateľov:

Pre muža existujú v zásade iba 2 životne dôležité otázky, ktorých poradie sa nikdy nesmie prehodiť:

1. Kam idem?
2. Kto pôjde so mnou?

Muž by mal mať víziu vo svojom živote. Niečo, čo mu nedovolí dlho vyspávať. Niečo, pri čom cíti radosť a naplnenie. Sú to jeho dary, o ktoré sa môže deliť so svetom. Keď tieto dary objaví a vidí a cíti, ako to niekomu pomáha, bude šťastný.

Mnoho nevedomých žien môže chcieť od teba, aby váš partnerský vzťah bol na prvom mieste. Pre niektoré ženy je to prirodzené a môžeš sa aj na hlavu postaviť, ale keď dáš na prvé miesto ženu a deti, niečo ti bude v živote chýbať.

Pre každého muža je najdôležitejšia vec v jeho živote – napĺňať svoje životné poslanie.

Nie je to taká práca, ako ju vnímame dnes.

Je to niečo, čo muž prišiel na tento svet urobiť.

Pokiaľ muž urobí to, že sa vzdá svojho životného poslania, aby vyhovel žene, tak sa stane to, že obe energie, aj mužská aj ženská, budú v tom vzťahu odumierať.

Žena si tak prestane svojho muža vážiť. Pretože ak sa muž stále snaží vyhovieť žene a robí iba to, čo chce jeho žena, tak ona skôr či neskôr začne takýmto mužom pohŕdať. To znamená väčšinou koniec vzťahu.

Žena ti hovorí, že niečo chce. Ty to svojím logickým myslením chápeš tak, že chce, aby si niečo urobil podľa nej. Ona však vo vnútri cíti, že potrebuje, aby si ty stanovil určitú hranicu.

Aby si povedal: „A dosť! Bude to tak, ako to poviem ja, lebo to považujem za správne.“

Navonok sa žena možno bude prejavovať mrnčaním a šomraním, ale vo vnútri sa bude cítiť šťastne. Bude vnímať, že ty si stojíš sa svojimi názormi a presvedčeniami, si stabilný a ona sa dokáže o teba oprieť.

Môže sa ti odovzdať, dôverovať ti, uvoľniť sa. Nechá sa tebou viesť a prenechá ti kontrolu a rozhodovanie v dôležitých veciach.

To je pre ženský princíp to najprirodzenejšie a najzdravšie – v dôvere sa odovzdať.

Zjednodušene povedané, muž by nemal poslúchať svoju ženu v tom, keď ho ona nenechá napĺňať svoje životné poslanie. Tak či tak nikdy nebude spokojná. A ak je to žena, ktorá ti dáva na výber – buď si vyberieš mňa na prvom mieste, alebo svoje životné poslanie – polož si otázku, či chceš s takou ženou zdieľať svoj život.

Ak je tvoja žena zrelá partnerka, nechá ťa pravidelne odchádzať „na more“. Odísť za svojím poslaním. Analógia z minulosti – kedysi muži odchádzali na výpravy, na more, na lov, do divočiny, a to je to, čomu musia ženy čeliť.

Muž by sa mal stretávať so smrťou, čo kedysi v minulosti reálne hrozilo, dnes už tak nie je.

Kedysi existovali iniciačné rituály pre mužov, ktoré zahrňovali pobyt v lese bez jedla alebo ulovenie zvieraťa. Tam muž mohol prísť do kontaktu so smrťou a uvedomiť si vlastnú smrteľnosť.

Vďaka tomu objavil svoju mužskú silu. Tieto rituály dnes vymizli.

Avšak žena musí aj v dnešnej dobe nechať muža ísť „na more“ – nasledovať svoje poslanie. Povedať mu, že ho doma počká. Musí mu prejavovať úctu a rešpekt v tom, že chodí do práce alebo napĺňa svoje poslanie, ak chce, aby ju miloval. A nie sa sťažovať, kritizovať a mrnčať.

Ak sa muž kvôli rodine alebo žene vzdá svojho poslania, prestáva byť sám sebou, stráca svoju vlastnú integritu a vo vzťahu je duchom neprítomný.

Pretože bude neustále rozmýšľať o tom, čo by mal robiť, resp. bude na to pomyselné more odchádzať v duchu.

Môže sa to prejavovať aj tak, že bude frustrovaný z toho, že nenapĺňa svoje životné poslanie. Chce aspoň nejakým spôsobom cítiť život.

Prejavuje to aj vtedy, keď sa približuje k smrti. Napríklad rýchlo jazdí autom, venuje sa extrémnym športom, alebo sa z neho stane vorkoholik, alkoholik. Prípadne sa zahltí činnosťami alebo začne brať drogy.

Deje sa to preto, lebo muž nenasleduje to, čo je v jeho vnútri dôležité – jeho poslanie. On sa ho vzdal a nejak to musí kompenzovať.

Muž je schopný hlbokej prítomnosti (nie fyzickej prítomnosti ale duchovnej prítomnosti, keď ženu počuje a vníma), iba vtedy, keď sa vráti z mora.

Žena takúto prítomnosť potrebuje. Ak muž neodchádza na more a neplní svoje životné poslanie, tak môže vzniknúť nebezpečný začarovaný kruh.

Žena je nešťastná, lebo muž nie je duchom prítomný a nepočúva ženu, nie je tam s ňou. Žena cíti, že nie je milovaná a odvracia sa od neho. Ak nebude podporovať muža v tom, aby napĺňal svoje životné poslanie, on sa bude odvracať od nej. No a muž bude stále odchádzať na more len v duchu (vo svojej mysli) a žena sa bude stále cítiť nemilovaná. A takto sa vzťah postupne rozpadne.

Dáva to zmysel?

Muži musia riešiť problémy sveta

Toto prosím vysvetli svojej žene, že muži musia riešiť problémy vo svojom živote, musia „riešiť problémy sveta“, svoje poslanie. Vzťahy pre muža nikdy nebudú na prvom mieste.

Keď toto ženy pochopia, tak ich vzťahy sa omnoho zjednodušia.

Ak chce žena silného a vedomého muža, tak ho musí nechať ísť na more, podporiť ho a dôverovať mu, že sa vráti.

Ak chce slabého muža, bude ho stále presviedčať, že vzťah je na prvom mieste.

Muž potrebuje od ženy cítiť dôveru v jeho poslanie, aj keď sa mu momentálne nedarí.

Cieľom je brať do úvahy názory svojej ženy, ale nerozhodovať sa podľa nej. Mať svoju vlastnú vnútornú integritu. Pokiaľ nedôveruješ ty sám sebe, ako ti môže dôverovať tvoja žena?

Pokiaľ hovoríš často žene: „Urob si ako chceš“, strácaš tak svoju silu a žena ti prestane dôverovať.

Žena potrebuje mať vedľa seba muža, ktorý je dostatočne silný na to, aby sa mu žena mohla odovzdať. Muža, ktorému môže veriť a môže sa nechať ním viesť.

A tu chcem, aby si vo vzťahu prevzal zodpovednosť za rozhodovanie.

Žena bude neustále skúšať tvoju integritu. Jej sa neustále niečo nepáči, frfle, mení názory a nálady, sťažuje sa, mrnčí, pochybuje, mení rozhodnutia a odvádza ťa od tvojho poslania.

Týmto testuje tvoju pevnosť, bdelosť, ale je to dobré. Je to pre ženy dokonca prirodzené.

Takto jednoducho ti môže žena ukázať, že si zišiel z vlastnej cesty. Prestal si veriť sám sebe a stratil si integritu. Žena, ktorá ťa najviac miluje, ťa bude najviac skúšať. Je to súčasťou ženskej bytosti.

Ženská bytosť sa nikdy neuspokojí s priemerom. Muži sa spravidla nedotýkajú vecí, ktoré fungujú. Pokiaľ niečo funguje netreba to meniť. Avšak žena, ak niečo funguje, tak chce, aby to fungovalo ešte lepšie, a teda stále to chce vylepšovať.

Muži, prestaňme dúfať, že sa to niekedy skončí a že to bude lepšie. Prestaňme veriť tomu, že žena si to niekedy nechá vysvetliť a prestane nás skúšať.

Ak by si chcel vždy vyhovieť žene, byť dobrý chlapec, a nevedel by si určiť pevnú hranicu, tak žena by ti prestala dôverovať a nakoniec by odišla.

Ona potrebuje k mužovi vzhliadať a obdivovať ho, a to dosiahneš aj tým, že máš totálnu integritu a nevyhovieš žene vždy, keď si niečo zmyslí.

Ráno som sa zobudil s veľmi silnou potrebou podeliť sa s vami o niečo dôležité…

Dlho som veril tomu, že žena a deti majú byť pre mňa to najdôležitejšie v mojom živote.

Áno, rodina a partnerka by mala byť pre muža veľmi dôležitá a je na ňom, aby si zariadil svoj život tak, aby venoval rodine dostatok času.

Muž by mal pravidelne aj po rokoch v manželstve tráviť čas so svojou ženou a podľa mňa ísť minimálne 1x do týždňa na rande a bez detí. Stráviť s ňou dostatok času ako milenci, keď sa spoznávali. Len tým, že vedome 1x týždenne bude so ženou, môže to rapídne zlepšiť vzťah.
Taktiež by sa mal venovať svojim deťom. Je dnes známe z mnohých štúdií, že pokiaľ chýbal pri výchove chlapoch otec, prejavilo sa to negatívne na ich ďalšom živote (Robili prúsery, skončili v base, stali sa kriminálnikmi atď). Proste im chýbal zdravý mužský vzor a vedenie.

Momentálne máme v západnej spoločnosti model, kde sa výchove detí venujú prevažne ženy a vidíme kam to speje. Žena nikdy nemôže naučiť chlapca, ako byť chlapom.

Máme tu doslova krízu mužského elementu.

Musia vznikať, knihy, workshopy a semináre, ako byť opäť mužom.

Mužmi sa nerodíme, mužmi sa stávame a bytostne sa potrebujeme inšpirovať od skúsenejších mužov.

Chlapec od 6 – 14 rokov potrebuje predovšetkým výchovu od muža – otca, alebo od iných mužov. Zdravý mužský kolektív a vzor. No a keď sa pozrieme do nášho školstva. Je tam väčšina žien.

Poďme ale späť k téme.

Splodiť deti a rozmnožiť svoje gény to je prirodzená biologická potreba. A je to skvelé, že to takto zariadila príroda.

Avšak stojím si za tým, že to nie je najdôležitejší cieľ nášho života.

Nie je to to, kvôli čomu sme sem prišli.

Boli sme sem poslaný, niečo sa tu naučiť.

Naučiť sa milovať a niekoho zo seba vytvoriť.

Neboli sme sem poslaný preto, aby sme platili účty, zarobili veľa peňazí, získali moc, viac rešpektu, mali lepší orgazmus, mali krásny dom, naháňali sa za ženami, mali drahé auto, platili hypotéku a v lete išli s deťmi na dovolenku. To sú všetko príjemné veci a je dobré keď si ich v živote dopraješ, ale nepokladám to za životné priority.

To sú tiež akési biologické potreby – zabezpečiť materiálne rodinu a mať sa príjemne atď.

A do tejto pasce spadne mnoho mužov v dnešnej dobe. Naháňajú sa len za cieľmi, ktoré nie sú ich. Plnia si cudzie ciele a zabezpečujú primárne rodine a sebe materiálne ciele.

No a medzi 40-50 rokom, keď už majú všetko: dom, auto, skvelú a pohodlnú prácu, dovolenku a deti, tak príde akýsi pocit nespokojnosti a nevedia prečo. Môže prísť depresia, syndróm vyhorenia atď. Vtedy sa rozvádzajú, utekajú z domu, hľadajú si milenky, a robia často bláznivé veci.

Pretože zabudli na to, prečo sem boli poslaní – aké je ich poslanie.

A chcem, aby si teraz odpovedal na nasledovné otázky:

 • Čo je to čo sa s tebou ťahá celý život?
 • Čo je to kvôli čomu si ochotný pracovať aj bez toho, aby ti niekto za to platil?
 • Čo by si robil keby si mal na účte 10 miliónov eur?
 • Čo je tá činnosť, pri ktorej zabudneš na čas?
 • Čo ti ide s ľahkosťou bez toho, aby si sa musel vôbec snažiť?
 • Čo je to čo ťa ráno vytrhne z postele a ideš to robiť s nadšením?
 • Pri akých činnostiach cítiš najväčšie vzrušenie?

A naozaj si sprav toto cvičenie TERAZ. Napíš si to na papier alebo ak to nie je tajomstvo, tak to napíš dole do komentárov. Hneď teraz!

Nechcem poukazovať na to, aby si trávil menej času s rodinou a ženou. To vôbec nie. Pretože čas strávený s tvojou rodinou je nesmierne dôležitý a nikto ti ho už nikdy nevráti.

Avšak chcem, aby si teraz hľadal možnosti a priestor vo svojom živote na to, aby si venoval čas tomu, čo ťa bytostne napĺňa.

Áno viem, musíš platiť účty a chodiť do práce. Ale kto povedal, že sa svojej vášní – poslaniu nemôžeš venovať aspoň hodinu denne? Alebo nájsť spôsob ako byť menej v práci a začať sa na polovičný úväzok venovať svojej vášni.

A viem, že každého napĺňa niečo iné. Niekoho:

 • Hra na gitaru,
 • Fotorgafovanie,
 • Opravovanie aut, kedy je celý čierny od oleja,
 • Tancovanie,
 • Varenie,
 • Vedenie ľudí
 • Písanie básní,
 • Bojové športy,
 • A niekto rád cestuje alebo spieva pred ľuďmi.

A ani jedno nie je lepšie ako druhé.

Nemôžeme byť všetci šéfmi, alebo prezidentom. Dôležité je aby sme boli v našich rodinách na vrchole hierarchie, aby žena nemusela nosiť nohavice a preberať zodpovednosť za rodinu.

Každý má svoj jedinečný dar, ktorý môže dať svetu a urobiť z neho lepšie miesto..

V mojom modeli sveta bude každý odmenený podľa hodnoty, ktorú dáva ostatným, či už je  zamestnanec vo firme, alebo má vlastných zákazníkov. Tvoj plat môže stúpať aj vo firme podľa toho akú hodnotu firme dávaš. Samozrejme ak máš normálneho šéfa.

Tvoje deti jedného dňa z rodinného hniezda odídu a malo by to po správnosti byť približne okolo 18 roku. Je na tebe aby si im do vtedy odovzdal veci, ktoré sú pre život dôležité a aby boli samostatné.

Na konci života ľutujú ľudia, aj to, že nerobili to, čo pokladali za dôležité. Ľutujú šance ktoré nevyužili. Ľutujú veci, ktoré neurobili. Alebo trávili príliš veľa času v práci, ktorú nenávideli a s ľuďmi, ktorí si ich nevážili. Nerobili to čo ich bavilo. Nevenovali sa dostatočne svojej vášni. To prečo sem prišli.

A naozaj zastav sa teraz na chvíľu a predstav si, že ležíš na smrteľnej posteli. Predstav si, že je tu tvoja posledná hodina.

Cítiš, že smrť ti dýcha na krk a je tu tvoj čas, je čas odísť. Aký chceš mať príbeh za sebou?

Čo chceš, aby sa hovorilo na tvojom pohrebe?

Čo chceš aby ostalo v pamäti tvojich blízkych a priateľov?

Ako chceš aby ľudia na teba spomínali? Kto si bol a čo si tu zanechal?

Čo si vytvoril?

Život je príliš krátky, aby sme ho márnili a zabíjali činnosťami, pre ktoré sme sem neboli poslaní.

Život je príliš krátky na to, aby sme ho trávili s osobami, ktoré si to nevážia.

Ty vo svojom vnútri cítiš, vidíš alebo počuješ akési volanie. To volanie je veľmi silné. Otázka je či máš odvahu sa na túto dobrodružnú cestu vydať.

Ak a na túto dobrodružnú cestu vydáš a povieš si, že ideš do toho. Vesmír s veľkou hravosťou a istotou nájde spôsob ako ťa otestovať, či to myslíš vážne a pošle ti situácie a ľudí, ktorí ťa preveria, či si svoje rozhodnutie ustojíš a ideš na 100% za svojím poslaním alebo na to ešte nemáš. V tomto momente sa väčšinou rozhodne, či budeš pokračovať vo svojej vízii a naplníš svoj osud alebo nie.

Je smutné že v našej spoločnosti sme smrť vytesnili na okraj, takže sa s ňou takmer nestretávame a často žijeme v ilúzii, že nás sa to netýka, až jedného dňa zisťujeme, že je už neskoro a celý život nám pretiekol pomedzi prsty.

A mne sa to stalo pred nedávnom, kedy som sa o pár centimetrov vyhol autonehode, ktorá by neskončila dobre. Nikdy nevieš kedy príde tvoj čas odísť. Preto nestrácaj čas.

Chcem aby tvoje nové presvedčenia po prečítaní tohto postu boli:

Ty si najdôležitejšia osoba vo svojom živote!

A možno ti to znie egoisticky.

Ale to je len tvoja interpretácia

Myslím to tak, že byť šťastný vo vzťahu a celkovo vo svojom živote je tvoja úloha!

Nie je to úloha tvojich rodičov, tvojej ženy a ani tvojich detí.

Najväčší dar, ktorý môžeš dať svojej žene a svojím deťom je ten, že tvoje šťastie bude nezávislé na nich. Najlepšie čo môžeš urobiť je vytvoriť svoj život taký úžasný, že tvoja žena aj deti, budú nadšené že ho môžu prežiť s tebou.

Mám pre teba ešte jedno malé cvičenie, chcem aby si si napísal 10 vecí, alebo činností, vďaka ktorým sa cítiš šťastný a miluješ ich. A pokojne ich napíš do komentárov.

Môžem ti povedať tie moje:

 1. Akékoľvek fyzické cvičenie a šport
 2. Turistika
 3. Fotografovanie prírody
 4. Masáž
 5. Wellness
 6. Sex
 7. Písanie článkov, tvorba užitočného obsahu.
 8. Cestovanie
 9. Zdravé a chutné jedlo.
 10. Vzdelávanie – semináre, sledovanie online kurzov a dokumentov.

 

Nájdi si teraz čas a napíš so 10 vecí, ktoré miluješ a pravidelne sa k tomu vracaj.

Tvoje šťastie je v tvojich rukách a pokiaľ budeš očakávať, že tvoja žena alebo deti ťa urobia šťastnými, nikdy to nedosiahneš.

Prevezmi zodpovednosť za svoje šťastie a za svoje potreby a začni robiť každý deň činnosti, ktoré ťa bytostne napĺňajú.

Pretože poznám niekoľko mužov, ktorý dali svoju rodinu na prvé miesto, dokonca mužov, ktorý nahradili rolu ženy a vychovávali deti, boli na materskej dovolenke. A po rokoch prišli do štádia, že sú nešťastní a niečo im v živote veľmi chýba.

Chcem zdôrazniť to, aby si našiel zdravú rovnováhu v tom, koľko času venuješ práci, koľko rodine a koľko svojmu životnému poslaniu. Ak svoje životné poslanie vytesníš na okraj, ako sa hovorí, ”tak aby dobre bolo”, spôsobí to to, že ti niečo bude chýbať. A to je rýchla cesta k tomu, že nebudeš šťastný ani v partnerstve a celkovo v živote.

Vždy existuje cesta, ako si začať plniť svoje sny a vôbec nemusíš hneď dávať výpoveď v práci.

Čo ti bráni vstať o hodinu skôr a venovať sa činnostiam, ktoré miluješ? Čo ti bráni namiesto pozerania správ nájsť si čas na činnosti, ktoré ťa bavia?

Je to o tom ako si flexibilný a hľadáš riešenia namiesto výhovoriek.

Jedným z najlepších spôsobov, ako muž bude skvelým partnerom, manželom a otcom je ten, keď začne žiť život podľa svojho vnútorného volania, podľa svojich hodnôt, bude voči sebe pravdivý a autentický, nájde víziu svojho života a naplní svoj osud.

Bude žiť svoj vyšší zmysel, životné poslanie, alebo primárny cieľ života, nazvi si to ako chceš a tento primárny cieľ je pre neho dôležitejší, ako všetko ostatné (žena, deti, dom, auto, priatelia atď.).

Vtedy bude šťastný. Muž potrebuje pravidelne odchádzať na more, alebo uloviť mamuta. Zdolávať výzvy vonku vo svete. To znamená, že bude pravidelne prekonávať problémy, výzvy a riešiť problémy a bude vďaka tomu šťastný. No a domov sa bude vracať s radosťou pretože ho tam čaká milovaná žena a deti.

Ak muž nežije svoj život, podľa svojho najhlbšieho presvedčenia a vízie, tým neprevezme zodpovednosť za svoj život, bude mu v živote niečo chýbať.

Jeho život bude príjemný a možno aj pohodlný, ale vnútri ho bude niečo neskutočne srať.

Ja som mal vnútorné volanie začať písať blog a venovať sa online podnikaniu. Pretože mi to vždy išlo s ľahkosťou a ani som sa nemusel snažiť. Išlo to akosi samé a hlavne ma to baví.

Podľa mňa ženy chcú muža, ktorí nasadne do vlaku a ide cestou, ktorá sa nazýva jeho cieľ života, a jemu je jedno, ktorá žena tam s ním pôjde, pretože on pozná svoju hodnotu.

Žena chce muža, ktorý sa chopí kormidla svojho života a pozve ju na túto dobrodružnú jazdu.

A ak nevieš aké je tvoje životné poslanie, je čas začať ho hľadať. O tom nabudúce.

Výzva na tento týždeň.

Venuj aspoň hodinu denne tomu, čo ťa bytostne baví a napĺňa. Porozmýšľaj ktoré činnosti odkladáš, že sa im budeš venovať až keď splatíš hypotéku, deti vyrastú, budú lepšie podmienky a ďalšie výhovorky. Nečakaj začni svoje poslanie robiť dnes.

Komentáre

Stanislav Licko
Stanislav Licko

Autor projektu novymuz.sk a majstervposteli.sk. Partner, otec a vedomý muž s otvoreným srdcom, ktorý inšpiruje ostatných mužov k lepšiemu a radostnejšiemu životu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.