PRAKTICKÝ SPRIEVODCA PRE MUŽOV ALEBO AKO POROZUMIEŤ ŽENÁM A VYTVORIŤ PARTNERSKÝ VZŤAH PLNÝ INTIMITY, V KTOROM SA ŽENA CÍTI ŠŤASTNÁ A MILOVANÁ.

Ak ťa nikdy nikto neučil o tom ako byť vo vzťahu šťastný, je najvyšší čas začať...

ÁNO, CHCEM TO VEDIEŤ

Najrozšírenejší mentálny program u mužov, ktorý vedie k nešťastnému životu.

Dozvieš sa:

 • Ako syndróm dobrého chlapca vzniká.
 • Prečo je to recept na nešťastný život.
 • Ako to ovplyvňuje partnerský vzťah, intímny život a tvoj úspech v živote.
 • Ako konečne skoncovať so správaním dobrého chlapca, ak sa to týka aj teba

Klikni na červené tlačítko a prehraj si vysielanie:

Získaj moju najnovšiu knihu Ako ju pochopiť.

Choď na túto adresu https://novymuz.sk/kniha/ a nauč sa čo ženy skutočne od mužov potrebujú aby sa cítili spokojne.

Podcast do telefónu

Vždy automaticky aktualizované podcasty stahuj do telefónu tu:

Chceš byť upozornený vždy keď vyjde nový diel vysielania?

Ak áno, nižšie zadaj svoju e-mailovú adresu a ja ti vždy pripomeniem, aby ti neušla pravidelná dávka inšpirácie. Nový diel vychádza vždy v piatok

Cením si tvoje súkromie a budem ti posielať len hodnotné informácie.

Nahrávka na stiahnutie v MP3

Ak práve nemáš dostatok času na počúvanie, stiahnite si ho vo formáte .mp3 do počítača alebo mobilu a ho počas cestovania, šoférovania alebo počas tréningu, či prechádzky.

Nahrávku si stiahneš v prehrávači VYŠŠIE kliknutím na ikonku   (cez túto v texte to nepôjde 😃)

Prepis podcastu pre čitateľov:

Dnes sa chcem  tebou podeliť o tému s názvom syndróm dobrého chlapca alebo Pán NICE GUY a tiež prečo je vôbec potrebné, aby muži riešili túto tému a taktiež dostaneš návod čo môžeš urobiť ako identifikovať či sa to netýka aj teba a akčné kroky ako s tým prestať.

Jedná sa o veľmi rozšírený mentálnych programov u mužov. Je to chronická túžba zapáčiť sa ostatným.

Ak by sme si mohli povedať niekoľko príkladov dobrého chlapca.

Je to ten týpek, ktorý urobí čokoľvek pre kohokoľvek, a pri tom úplne ignoruje svoj život, ktorý vypadá ako jeden veľký zmätok.

Je to ten chlapík, ktorí sa vyhýba hádkam so svojou ženou ako čert krížu.

Je to ten chlapík, ktorí si nechá srať na hlavu od svojej ženy a svojich detí. Nechá sám seba pošliapať, pretože nechce robiť problémy.

Je to ten chlapík, ktorí vždy všetkých odvezie a nikto mu nedá na benzín a on povie, že to je dobre ale vo vnútri ho to serie.

Je to ten chlapík, ktorý nikdy nevie povedať nie, aj keď skutočne chce povedať nie.

Je to ten chlapík, ktorí pomôže vždy keď ho niekto požiada o pomoc a urobí to rád a zadarmo.

Poďme si zadefinovať, čo to znamená termín dobrý chlapec – NICE GUY.

Dobrý chlapec je určitý typ správania, ktoré je v mužoch tak hlboko zakorenené, že si to vôbec neuvedomujú, že sú dobrí chlapci.

Je to jednoduchá stratégia, pomocou ktorej sa snažia muži prežiť.

Snažia sa získať uznanie od druhých ľudí, od žien, manželiek, mileniek, kolegov, šéfov a známych.

Často o tom vôbec muži vôbec netušia a považujú to za normálne správanie. Pretože ostatní o nich hovoria vety typu: “On je taký milý a dobrý” a proste hovoria to o nich iní ľudia a presne vtedy ako keby niečo v týchto mužov ožíva a cítia veľkú radosť. Títo muži si vtedy hovoria: “Oni ma majú radi a milujú ma pretože som dobrý, poslušný a milý.”

Dobrí chlapci sa úzkostlivo snažia, aby na všetkých pôsobili milo, dobre a aby robili všetko správne. Sú najšťastnejší keď urobia radosť niekomu inému. Intuitívne robia všetko preto, aby sa ostatným zapáčili. Dobrí chlapci sa vyhýbajú konfliktom. Nevedia nastaviť pevné hranice a nechávajú si svoje hranic prekračovať. Takmer vždy radšej potlačia svoje potreby a pošlapú svoje pravdivé hodnoty, akoby mali niekoho nahnevať alebo nesúhlasiť, alebo ísť s ním do konfrontácie. Dobrý chlapci, veria tomu, že ak budú dobrý a správny, dosiahnu vďaka tomu šťastie, spokojnosť a lásku.

Dobrí chlapci, preberajú zodpovednosť za šťastie všetkých ostatných ľudí. Po správnosti by to bolo takto: Ja si uvedomujem, že môžem prispieť k šťastiu k niekoho iného, ak mám na to kapacitu, ale nikdy nemôžem za to niesť zodpovednosť.

Dobrí chlapci sa rozdávajú a vždy radi niečo pre niekoho urobia a robí im to dobre. Aj keď sa za takéto veci bežne platí.

Dobrí chlapci všetko naprávajú a o všetko sa starajú, aby to bolo dobré a aby vzťahy fungovali a nikto sa s nimi nehádali..

Dobrí chlapci usilujú o uznanie druhých. Chcú seba-potvrdenie od ostatných. Všetko čo dobrí chlapci hovoria je do istej miery vypočítavosť, aby sa vyhli situácii pri ktorej nedostanú uznanie alebo sa dostanú do konfliktu.

Dobrí chlapci veria, že musia skrývať to, čo ostatní považujú za nedostatky a chyby – Boja sa že ostatní ich zosmiešnia, budú sa na nich hnevať alebo ich opustia, keď sa prejaví ich slabina.

Dobrí chlapci potláčajú svoje pocity. Často sa snažia byť iný ako ich otec.

Dobrí chlapci často vychádzajú lepšie so ženami ako s mužmi. Často sú presvedčení, že sa od ostatných mužov líšia. Veria tomu, že nie sú hrubý, necitlivý rozhnevaný, sebecký. Čo sú podľa nich povahové vlastnosti iných mužov.

Dobrí chlapci si vytvárajú so svojej partnerky svoj emocionálny stredobod akýsi zmysel života – teda budú šťastný len vtedy, keď bude šťastná ich partnerka.

Správanie dobrého chlapca spôsobí to, že ženy okamžite zaradia muža do kategórie kamarát a pomocník. Určite nie do kategórie milenec. Väčšina ľudí toto urobí podvedome a tohto človeka budú niektorí nevedomí ľudia potom zneužívať. Okamžite ho zaradia do kategórie, že nie je nebezpečný, ale skôr môže byť užitočný prípadne ľahko manipulovateľný.

Pri ženách sa dobrí chlapci správajú takto:

 • Chodia na rande 50x aj keď nedostanú ani bozk,
 • kupujú ženám darčeky,
 • žien sa zásadne nedotýkajú,
 • sú k nim milý a prílišne zdvorilí,
 • so ženami vždy súhlasia a nemajú vlastný názor,
 • poklonkujú a podlizujú sa im,
 • vždy platia za nich drinky a rande,
 • vozia ich na aute zadarmo,
 • stavajú ženy na piedestál a dúfajú, že týmto správaním si získajú ich srdce.

Myslia si že sú iní ako “ostatní” necitliví muži. Žena tohto muža zaradí okamžite do kategórie kamarát a pomocník a bude ho využívať, keď sa jej to bude hodiť. Bude to jej búťlavá vŕba, taxík, sponzor, opravár počítačov, hodinový manžel atď.

Žena k takémuto mužovi nemôže vzhliadať, rešpektovať ho a prejavovať mu úctu. Nemôže sa nechať od neho viesť. Áno je mnoho dobrých chlapcov, ktorí žijú v manželstvách a majú deti. Avšak keby si sa opýtal ich manželiek, tak som si istý, že ani jedna nechce mať doma poslušného pudlíka, ale silného vodcu rodinnej hierarchie.

Je to jednoduché, keď sa muž správa k žene ako kamarát bude to jej kamarát a nie milenec. Keď sa muž chce stať milencom, musí sa správať inak ako kamarát.

Možno ti prišla teraz otázka, čo je zlého na tom, keď chcem vychádzať dobre s ostatnými ľuďmi? Čo je na tom zlé byť dobrým chlapcom?

V tejto stratégii je jedno veľké nebezpečie. Skôr alebo neskôr si títo dobrí chlapci uvedomia, že im to uznanie nestačí. Niečo im stále chýba a potrebujú stále viac uznania a rešpektu. Stane sa to prevládajúcou stratégiou v ich živote. Potom to nie je už iba možnosť byť milý a dobrí, ale je to neustála jediná stratégia fungovania v živote.

Mnoho chlapov zistilo po čase, že táto stratégia je veľmi škodlivá a ničivá. Kvôli tejto stratégii vlastne nevedia kto v skutočnosti sú. Dokážu to niekedy dotiahnuť až do štádia, kedy sa stanú oceňovaním otrokom a majú z toho radosť.

Dobrí chlapci uprednostnia všetko ostatné pred svojimi skutočnými túžbami a snami.

Dobrí chlapci nie sú úprimní. Skrývajú svoje chyby, vyhýbajú sa konfliktom. Hovoria to čo si myslia, že chcú počuť ostatní a potláčajú svoje pocity.

Dobrí chlapci majú tajnosti. Pretože toľko usilujú o uznanie , že skrývajú všetko o čom si myslia, že by to iných naštvalo.

Dobrí chlapci chcú mať všetko pod kontrolou. Hlavným cieľom je mať kľudný a pokojný život.

Dobrí chlapci dávajú preto, aby dostali naspäť. Chcú vždy nejakou formou opätovanie svojich skutkov. Chcú predovšetkým uznanie.

Dobrí chlapci sú pasívne agresívny. Majú tendenciu vyjadrovať svoju frustráciu okľukou a nepriamo. Často nie pekným spôsobom. Teda nie sú k dispozícii, bezdôvodne sa nerozprávajú, zabúdajú, chodia neskoro, nedoťahujú veci do konca , robia dookola stále tie isté veci aj keď sľúbili, že to už robiť nebudú.

Dobrí chlapci sú plný zlosti. Často popierajú že sú nahnevaní, ale vo vnútri to v nich vrie a vytvára sa ako keby tlakový hrniec, plný potláčaného hnevu. Tento hnev väčšinou vybuchne v najneočakávanejšej alebo najmenej vhodnej situácii.

Dobrí chlapci majú problém stanoviť hranice. Nedokážu jasne povedať “A dosť”, “Stačilo” “NIE”. “prestaň, už stačilo”.

Dobrí chlapci sú často osamelý. Túžia po tom aby boli obľúbení a milovaní, ale ich chovanie im to viac menej nedovoľuje.

Dobrí chlapci majú problémy v sexuálnom živote. Takmer žiadny dobrí chlapec nie je spokojný so svojím sexuálnym životom. Slabá erekcia, rýchle vyvrcholenie, nevera, prostitútky, závislosť na pornografii, chorobná masturbácia atď. Jeho radostná sexualita je vždy na poslednom mieste.

Dobrí chlapci sa veľmi málo stanú úspešnými. Často sú talentovaní, inteligentní a pracovití, ale nevedia využiť svoj potenciál.

Dobrí chlapci majú často problém s peniazmi. Pretože sa to nepatrí pýtať si peniaze za pomoc. Často sa nechávajú využívať a robia veci zadarmo, aj keď sa za to normálne platí. Preto ani dobrého chlapca v práci nikdy nepovýšia, nezvýšia mu plat a dajú mu namiesto toho ešte viac práce a on nevie povedať DOSŤ alebo toto už robiť nebudem..

Chcem aby si sa teraz pozrel na svoj život či náhodou sa správanie dobrého chlapca nevyskytuje aj tvojom živote.

Existujú hlavne 2 základné spôsoby ako sa dobrý chlapec prejavuje:

 1. Spôsob: Muž je prílišne zdvorilí, vždy otvára dvere, odsunie žene stoličku, pustí kľudne 3 ľudí pred seba pri pokladni, aj keď sa ponáhľa pretože on má veľký nákup. Proste prílišní gentleman. Poklonkuje sa žene a snaží sa jej za všetkých okolností zapáčiť. Večný kamarát žien na ktorom sa žena vyplače, ale nikdy sa s ním nepomiluje. Vždy súhlasí so ženou a podlizuje sa jej. Nikdy nechce nikoho vyrušovať. Vždy sa prispôsobí. Má strach ísť do konfliktu so ženou a s ostatnými ľuďmi. Často si ženy kupuje peniazmi alebo darčekmi. Jednoducho služobník. Urobí vždy niečo, čo v skutočnosti ani nechce urobiť, len preto aby sa zapáčil. Prejavuje sa vždy pekne voči ostatným. Nemá vlastný názor a aj keď ho má tak, ho nepovie. Keď sa ho niečo opýtaš, povie iba to čo chceš počuť. Nepovie to čo skutočne cíti. Často dovolí ostatným aby prekračovali jeho hranice.
 2. Spôsob: Je skôr taký mačo taký tvrdý. Každému chce ukázať, že on je tvrdý. Ukazuje všetkým čo má a čo všetko dokáže. Nemá s ničím žiadny problém. Hovorí, že je stále v pohode so všetkým. Všetko má vyriešené. Robí vo svojom živote rôzne extrémne veci. Napríklad skáče z lietadla, bungee jumping, lezie na Mount everest, jazdí v rýchlych autách, opíja sa a droguje. Takto si ventiluje napätie ktoré vzniká, pretože nedokáže byť dobrý chlapec vždy a všade.

Obe tieto stratégie sú nevedomé a snažia sa iba o jednu jedinú vec.

O uznanie toho kto som.

O uznanie toho, že mám na tomto svete svoje miesto a svoju hodnotu a že za to stojím, aby som tu mohol žiť.

Syndróm dobrého chlapca sa týka takmer každého muža. Pretože vo svojich životoch sme boli vystavení do rôznych situácií, kde sme túto stratégiu použili. Týka sa to aj mňa a je možné, že v niektorých oblastiach sa to týka aj teba. Netvrdím, že vždy, ale keby si si naozaj zreflektoval svoje správanie, určite by si objavil niekoľko prípadov.

Cieľom tohto podcastu je, aby si si zreflektoval svoj život a pozoroval vedome svoje správanie. Sleduj či sa u teba nevyskytuje niektorý typ správania, o ktorom sme hovoril. Ak áno identifikuj to a dostaň pod kontrolu, lebo inak bude z tvojho života jedno veľké peklo.

Možno sa pýtaš kde to vzniklo?

Dobrý chlapec vzniká ešte v detstve ako jediná možná stratégia prežitia. Keď sme malé deti, jednoducho sme na rodičoch závislí. Bez nich by sme neprežili.

Každé dieťa aby prežilo potrebuje lásku. Úloha rodičov je milovať dieťa bezpodmienečne. Prijať ho také aké je. Túto základnú úlohu však mnoho rodičov nezvládlo a nezvláda a ani nebude zvládať. Aby dieťa pri takýchto rodičoch prežilo, aby dostalo aspoň kúsok lásky, musí sa správať určitým spôsobom, aby bolo prijaté a milované. Inak to nejde. Nie je iná cesta. Jediný spôsob pre neho ako prežiť v tejto rodine je potlačiť vlastnú individualitu a byť dobrým chlapcom. V jeho prostredí kde vyrastal, mu vlastne nikto nedovolil byť sám sebou. Byť autentický.

Tento chlapec si vybudoval veľmi silnú intuíciu teda, silne cíti a vníma, presne to čo ostatní ľudia potrebujú počuť, urobiť alebo dostať od neho, aby sa im zapáčil a bol prijatý. Je to spôsob reči, výrazu tváre, rôznych služieb, typu správania a chovania.

Rodičia mu nedovolili byť pravdivým voči sebe. V prípade chlapcov je to spôsob ako uspokojiť maminku, aby na neho bola dobrá aby ho prijala.

Je to hlboké nerešpektovanie dieťaťa a jeho osobnosti a zároveň podmienená láska.

Je to takzvaný vzorec. Keď…tak….

“Keď budeš dobrý a poslušný, tak ťa budem milovať…” Ale keď nebudeš tak ťa nebudem milovať.

Keď sa potom neskôr dobrý chlapec dostane do konfliktu s okolím s ktorým prichádza do kontaktu (napr. S učiteľkou, rodičmi, ženou, kamarátmi atď ) Vznikne vlastne konflikt s jeho autentickou pravdou, svojimi potrebami, vlastným názorom. Tak dobrý chlapec celú svoju vlastnú individualitu potlačí aby prežil. Ten program je tak silne zakorenený, že vedome je na seba nasratý, ale chce jednoducho prežiť. Takto sa to opakuje dookola a ak niečo dlhodobo opakujeme stáva sa z toho návyk.

Vo svete dobrého chlapca neustále prevláda akési bezpečie. Nechce ísť do konfliktu. V skutočnosti je tam potlačovaní hnev. Ak sa na to pozrieme bližšie, v podstate celý svet vychováva dobrých a poslušných chlapcov a nie individuálne bytosti. Napríklad v školách to tak funguje. Takmer žiadna škola nevychováva chlapcov, aby boli individuálne bytosti, tak trochu aj rebeli a bojovníci za pravdu. Aby boli sami sebou. Mať názor a svoj postoj je často dnes rebelstvo.

Ak skutočne veríš svojim postojom a svojej vnútornej pravde a nie si dobrý chlapec, tak je ti úplne jedno či tvoj postoj niekto prijíma alebo nie. Veríš sám sebe a nepotrebuješ sa ostatným zapáčiť.

Dobrý chlapec pozná svoju vnútornú pravdu, svoje hodnoty, svoju individualitu, ale ju potlačil. Pretože potrebuje od ostatných odobrenie a uznanie svojej hodnoty.

Hovorí vždy to, čo si myslia ostatní a nie to čo si v skutočnosti myslí on sám. Jedine tak zostane dobrý a prijateľný a ostatní ho budú mať za to radi. Keď sa s ním bavíš tak z neho nedostaneš jeho vlastný názor, pretože to by mohlo byť v konflikte s názormi iných ľudí.

Dobrý chlapec nie je celistvým mužom.

Pretože Celistvý muž:

 • Prijíma sám seba takého aký je a nehanbí sa za to.
 • Preberá zodpovednosť za napĺňanie svojich citových, psychologických emocionálnych, a ostatných potrieb.
 • So svojou mužnosťou a sexualitou žije v súlade.
 • Je čestný. Robí to čo cíti, že je správne a nie to čo sa od neho očakáva.
 • Je to vodca a je rozhodnutý, postarať sa a ochrániť tých o ktorých sa stará.
 • Svoje pocity a emócie dokáže vyjadriť. Je priamočiary. Keď je nahnevaný.
 • Vie ako stanoviť hranice a nebojí sa ísť do konfliktu.
 • Sa nesnaží o uznanie ostatných a neusiluje sa o to byť dokonalý. Prijíma sám seba ako nedokonalého.

Možno sa teraz pýtaš: “Čo s tým?”

Každý dobrý chlapec, ktorý sa chce z toho dostať si musí prejsť obdobím kedy jednoducho nebude vedieť ako má reagovať. Dostane sa do štádia kedy si uvedomí, že už nechce byť dobrým chlapcom, ale nebude vedieť ako sa to dá robiť inak.

1.Krok je identifikovať kde dlhodobo zrádza sám seba a svoju vlastnú pravdivosť.

Chcem ťa pozvať k tomu aby si sa pozrel na svoj život, na svoje vzťahy a na to ako funguješ s ľuďmi. Chcem aby si sa pravdivo opýtal sám seba. Či dobrý chlapec náhodou nie je súčasť aj tvojho života a tvojich vzťahov. Či náhodou neovláda aj teba a či nerobíš vo svojom živote mnoho vecí, ktoré v skutočnosti robiť vôbec nechceš. Ale príde ti to správne, prirodzené, tak by to malo byť a čo by si o mne pomysleli, keby som to neurobil a neposlúchol ich. Ak máš podobné myšlienky tak presne vtedy tam je pán NICE GUY.

Stratégia dobrého chlapca mužom odrezáva gule. Títo muži sa snažia zavďačiť ostatným a nežijú svoj život. Ja sa pýtam na akom mieste majú títo muži svoje potreby svoj život? Kde je priestor na jeho sny a vízie?

Je potrebné začať sa pozerať na svoj život na svoju minulosť a zhodnotiť ju. Aha v tejto situácii som zradil sám seba. Povedal som áno, aj keď som v skutočnosti chcel povedať NIE.

Existuje cvičenie na jednoduché rozpoznanie tejto stratégie. Toto cvičenie je zároveň aj výzva na tento týždeň.

Zober si tužku a papier a napíš zoznam všetkých svojich potrieb. Kľudne 20 tvojich potrieb a zoraď ich podľa priority.

Urob si zoznam toho: Čo potrebuješ ako chlap vo svojom živote?

Ja netuším čo to je, možno to je:

 • Turistika,
 • ísť na ryby,
 • ostať v tichu a meditovať,
 • tancovať,
 • hrať na gitare,
 • dať si dobré jedlo,
 • wellness alebo masáž,
 • bowling,
 • ísť na pivo s chlapmi,
 • Ísť si zaplávať alebo zacvičiť do fitka,
 • prechádzka v lese,
 • atď.

Nie je dôležité čo to je, ale dôležité je, aby si to našiel. Sú to činnosti, ktoré ťa napĺňajú, cítiš pri tom radosť a dobíja ti to baterky.

Tento zoznam si nalep na chladničku a každý deň si jednu z potrieb vyberieš naplníš si ju. Vedome si nájdeš čas na to a venuješ tomu maximálnu energiu. Postavíš ju na prvé miesto. Nezáleží na tom ako to zariadiš a aj keď tvoja žena alebo deti budú od teba niečo chcieť. Ty to urobíš vedome tak, aby si si našiel priestor pre seba. Musíš sa začať učiť, že ty si najdôležitejšia osoba v tvojom živote.

Odporúčam ti založiť si denník a písať si tam momenty, kedy si zradil sám seba.

Začať počúvať svoj vnútorný hlas kedy cítiš, že chceš niečo urobiť a neurobíš to tak. Pokojne si zapíš aj situácie z minulosti a čo potom nasledovalo. Ja som si takto spomenul na desiatky momentov, kedy som zradil sám seba. Vďaka tomu sa môžeš vyhnúť podobným situáciám do budúcnosti

Dobrí chlapec si musí priznať, že jeho život je ovplyvnený touto stratégiou, ktorá bola trénovaná niekedy desiatky rokov, niekedy pokojne 30 alebo 50 rokov.

Preto určitú dobu trvá kedy sa ten pravdivý hlas objaví. Avšak naozaj to stojí za to. Pretože nie je nič horšie ako premárnený život, počas ktorého sa niekto snaží zavďačiť ostatným. A nežije pravdivý život.

Samozrejme nechcem, aby to vyznelo tak, že je niečo zlé na tom byť citlivý, empatický alebo láskavý. To vôbec nie. Keď to naozaj tak cítiš, že teraz je potrebné byť napr. Empatický alebo nezištne pomôcť, odviesť niekoho, zaplatiť babe drink, navŕtať kamoške poličku. Áno, urob to.. Zdravá miera láskavosti, súcitu, alebo empatie je skvelá vec, ak za tým je pravdivosť a nie nejaký skrytý úmysel. Je to dobré ako možnosť, ale pokiaľ je v podvedomí nahratý len program dobrého chlapca, tak to nie je možnosť ale nutnosť.

Postupne sa stane to, že keď začne dobrý chlapec spoznávať svoj vnútorný hlas a pravdu. Nájde si čas pre seba a začne si napĺňať svoje potreby. Dostane odvahu robiť tieto veci. Tak vtedy sa väčšinou stane to, že ľudia z jeho okolia, ktorí boli na neho zvyknutý ako na dobrého chlapca, začnú mať strach, že čo sa s ním deje. Väčšinou sa začnú meniť medziľudské vzťahy.

Vtedy títo muži začnú počúvať vety:

“Zmenil si sa. Si nejaký divný, ty hovoríš to čo si skutočne myslíš. Prečo to robíš?”

Niektorí ľudia ostanú a niektorí proste odídu. A môže sa jednať aj o najbližších, manželka, rodina atď. Pretože keď sa dobrí chlapec zmení, odrazu je pre ostatních iný. Pravdivé vzťahy ostanú a zmenia sa na autentické vzťahy, kde je muž rešpektovaný, taký aký je a nie preto, že je dobrý chlapec. Ak niekto nebude rešpektovať jeho individualitu a pravdivosť, tak tieto vzťahy sa rozpadnú.

Preto premena z dobrého chlapca k pravdivosti, často nie je jednoduchá a bezbolestná. Často to môže znamenať, zmenu práce, zmenu bydliska, zmenu vzťahu s rodičmi, partnerkou, manželkou. Avšak najviac sa zmení vzťah dobrého chlapca k sebe samému.

Toto obdobie premeny sa prejavuje tak, že dobrý chlapec prestane postupne reagovať ako dobrý chlapec. Avšak fungoval takto desiatky rokov, tak sa stane to, že proste nebude vedieť ako má reagovať inak ako dobrý chlapec. Nebude mať žiadne reakcie. Nebude mať know how, ako má vlastne zareagovať. Nebude vedieť, čo ma povedať, čo má urobiť alebo neurobiť.

Stojí to však za to, vydržať v týchto reakciách, že proste nevie. Netuší ako má reagovať. Pretože sa to začne postupne vyvíjať a pravda sa začne vynárať na povrch sama od seba.

Je potrebné s tým vedome začať čím skôr.

Potom sa stane to, že 100x opäť zareaguje ako dobrý chlapec a 1x pravdivo. Napríklad povie nie.  A presne vtedy keď sa zachová pravdivo, to si bude pamätať do smrti. Pretože to bude cítiť ako je konečne v súlade sám so sebou a akú má vtedy silu. Bude cítiť niečo, čo možno doteraz nikdy necítil a nezažil. Zistí, že neumrel, keď s niekým nesúhlasil alebo povie nie. Zatiaľ čo pri správaní dobrého chlapca sa vždy vytvárali u neho pocity hnevu, frustrácie a ťažoby. Pretože vtedy zradil sám seba. Takto jednoducho sa dá rozoznať, kedy sa správa ako dobrý chlapec a kedy je pravdivý. Keď cíti silu a je na seba hrdý, vtedy je pravdivý. Keď nie, zradil sám seba.

Je pravdepodobné, že bude aj naďalej reagovať ako dobrý chlapec, lebo je to naučená a hlboko zakorenená stratégia. Proste v bežných situáciách zareaguje ako dobrý chlapec a uvedomí si to možno až na druhý deň. Neskôr keď zareaguje ako dobrý chlapec uvedomí si to za 10 minút. Neskôr keď opäť zareaguje ako dobrý chlapec, tak si to uvedomí okamžite. Jedného dňa skutočne pocíti svoju pravdivosť a v nejakej situácii povie nie, aj keby predtým povedal áno. A vtedy začína byť znova pravdivý.

Premena vždy určitú dobu trvá.

Naozaj nechcem, aby to vyznelo tak, že muž nemá mať schopnosť prispôsobiť sa. Áno je to určitá schopnosť, ktorá je niekedy potrebná pri sociálnom kontakte s ľuďmi. Avšak dobrý chlapec to nemá ako možnosť, on to má ako jedinú možnú stratégiu. Vyhovieť ostatným.

Skvelé mám teda pre výzvu na tento týždeň.

Napíš si už spomínaný zoznam 20 svojich potrieb a zoraď si ich podľa priority. Nalep si to na chladničku a každý deň si naplň jednu potrebu.

Ďalej súčasťou tejto výzvy je aj to, že ak vnímaš syndróm dobrého chlapca v tvojom živote. Zreflektuj svoju minulosť. Začni si písať denník a zaznamenávať momenty, kedy si cítil na seba hnev, zlosť, frustráciu z toho, že si zareagoval inak ako si v skutočnosti chcel.

P.S.: Určite si pozri film teórie tigra. Skús sa na ten film pozrieť z pohľadu syndrómu dobrého chlapca. Uvidíš tento film ti dá nesmierne veľa.

Ešte jedno odporúčani na vynikajúcu knihu o liečení syndrómu dobrého chlapca: Robert Glover – Rádce pravého muž (v angličtine No more Mr. Nice guy).

Ďakujem ti, že si si toto vysielanie vypočul. Maj sa pekne pozdravujem ťa.

Komentáre

Stanislav Licko
Stanislav Licko

Autor projektu novymuz.sk a majstervposteli.sk. Partner, otec a vedomý muž s otvoreným srdcom, ktorý inšpiruje ostatných mužov k lepšiemu a radostnejšiemu životu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.