PRAKTICKÝ WEBINÁR ZDARMA PRE PARTNEROV AKO POROZUMIEŤ ŽENÁM AKO PREKONAŤ KRÍZU A MAŤ VO VZŤAHU VIAC INTIMITY, MILOVANIA, LÁSKY, ÚCTY A REŠPEKTU A AKO TO CELÉ ZAVIESŤ DO PRAXE.

Ak ťa nikdy nikto neučil o tom ako byť vo vzťahu šťastný, je najvyšší čas začať...

ÁNO, CHCEM TO VEDIEŤ

V dnešnom vysielaní sa dozvieš:

 • Význam a dôležitosť mužského priateľstva v dnešnej dobe.
 • Čo bráni mužom v dnešnej dobe nadväzovať hlbšie priateľstvá s inými mužmi.
 • Ako fungujú mužské skupiny a kruhy.
 • Tip na film ktorí pohne mužským srdcom.
 • Na konci ťa opäť čaká výzva.

Klikni na červené tlačítko nižšie a spusti vysielanie:

Ak ťa zaujíma to ako zlepšiť partnerský vzťah a chceš pochopiť ženy. Je tu moja najnovšia kniha o partnerských vzťahoch a intimite Ako ju pochopiť – Nájdeš ju na tomto odkaze.

Tip na filmy spomínané v podcaste:

Podcast do telefónu

Vždy automaticky aktualizované podcasty stahuj do telefónu tu:

Nahrávka na stiahnutie v mp3

Ak práve nemáš dostatok času na počúvanie, stiahni si ho vo formáte .mp3 do počítača alebo mobilu a ho počas cestovania, šoférovania alebo počas tréningu, či prechádzky. Nahrávku si stiahneš v prehrávači VYŠŠIE kliknutím na ikonku (cez túto v texte to nepôjde 😃)

Chceš byť upozornený vždy keď vyjde nový diel vysielania?

Cením si tvoje súkromie a budem ti posielať len hodnotné informácie.

Prepis podcastu pre čitateľov:

Dnes chcem otvoriť tému bratstva, mužských skupín, hlbokých mužských priateľstiev. A čo si pod tým predstavujeme? K tejto téme ma inšpiroval jeden nádherný film pod názvom „Hrdinové ohně“.

Je to podľa mňa jeden z najlepších filmov, v ktorom sa ukazuje sila mužského priateľstva. Tento film ma veľmi emočne zasiahol a priznám sa, že mi neraz pri sledovaní vybehli slzy.

Dávno som nevidel film, ktorý sa tak dotkol môjho srdca. A verím tomu, že mnoho mužov pri sledovaní tohto filmu prežíva niečo veľmi hlboké, pretože sa to dotýka našej vnútornej podstaty a s hrdinami príbehu sa vieme stotožniť cez ich príbehy.

V krátkosti – film je natočený podľa skutočnej udalosti o elitnej jednotke hasičov v Amerike, ktorí bojujú proti lesným požiarom.

Prečo ale spomínam tento film s tematikou bratstva? Lebo hlboké priateľstvo alebo členstvo v nejakej mužskej skupine je zásadná a dôležitá vec pre každého muža.

Vo filme je tiež ukázané, aké je pre mužov dôležité ich poslanie alebo akýsi vyšší zmysel života.

Taktiež ako je jednoduché pre nich nechať sa pohltiť prácou a odsunúť rodinu. Zároveň je tam ukázaný aj vnútorný boj s tým, že chcem byť so svojou rodinou, ale je pre mňa dôležité moje poslanie.

Film ukazuje aj to, ako je pre muža dôležité byť členom nejakej komunity, bratstva, mužského kolektívu a aký to má význam hlavne v dnešnej dobe. Sú tam vypichnuté aj rôzne kvality, ktoré sú mužom blízke, ako je súťaživosť, ochrana – boj so zlom – ohňom, životné poslanie, prispievanie pre vyššie dobro, hrdinstvo a mnohé ďalšie.

Film zasiahne určite všetkých, ktorí raz chceli byť hasičmi a krásne je tam zobrazený aj vnútorný boj nejedného muža, ktorý zápasí s tým, ako to spraviť tak, aby strávil dostatok času s rodinou a zároveň robil niečo, čo ho baví.

Nebudem ďalej prezrádzať dej – určite si tento film pozri.

Dnes nemá každý muž to šťastie, aby bol členom pravdivej autentickej komunity zrelých mužov. Stále mám dojem, že mnoho mužov zápasí s akýmsi podvedomým strachom, otvoriť sa pred inými mužmi a nadviazať s nimi hlboké priateľstvo. Niekedy som z toho až frustrovaný, ako sa boja muži otvoriť svoje vnútro.

Často som svedkom toho, ako pre niektorých mužov je úplne nemožné sa takto otvoriť. Existuje spôsob – a je to alkohol alebo iné drogy – čo je ale podľa mňa veľmi smutné.

A, bohužiaľ, niekedy je to sprevádzané hláškami: nebuď ako bábovka, nebuď mäkký, nerev, chlapi neplačú atď.

Mať pravdivých mužských kamarátov je nesmierne dôležité a príjemné. Pomáhate si navzájom a máte pocit, že k niekomu patríte. Dokonca výskumy ukazujú, že muži, ktorí majú úprimné priateľstvá, majú lepšie zdravie a žijú dlhšie. Ich manželstvá sú šťastnejšie. Mužskí priatelia znižujú závislosť na manželke alebo partnerke, ktorá si nemusí potom dať rady s každou emocionálnou potrebou svojho muža. Napríklad, keď muž zažíva nejaké ťažké obdobie, tak na žene nespočíva také ťažké bremeno. Taktiež keď má problémy s partnerkou, tak priatelia mu poradia, zabránia mu v unáhlenom konaní a pomôžu mu nájsť zmysluplnú cestu ďalej.

Muži spolu dokážu riešiť problémy tam, kde manželky a iné ženy pravdepodobne nemôžu pomôcť. Iní muži vedia, ako sa cítiš. Muži často mávajú podobné problémy. Napríklad tie, ktoré plynú z povinnosti zaistiť rodinu. Len od iných mužov sa môžeš učiť, ako sa stať mužom.

Každý potrebujeme priateľov a kamarátov. Obzvlášť v dnešnej dobe sociálnych sietí. Keď síce ľudia majú tisíce priateľov, ale skutočných by sa dalo narátať asi na 2 rukách. Niekedy na jednej. Obzvlášť mladí muži, ktorí prechádzajú pubertou a prirodzenými životnými zvratmi. Mužskí priatelia si jednoducho rozumejú lepšie. Sú ako bratia. Vďaka tomu sa necítime na tomto svete sami.

Keď chlapci musia dokazovať, že sú mužmi násilím

Myslím, že v dnešnej spoločnosti to nemáme usporiadané úplne správne. Jeden z veľkých problémov vidím v tom, ako sú usporiadané kolektívy detí v školách a škôlkach. Deti sú umiestňované v skupinách zásadne len v rovnakom veku. Neviem, koho to bol výmysel, ale rozhodne sa tak ochudobňujú o to, že sa učia a inšpirujú navzájom. Ďalším veľkým problémom je to, že žena učiteľka nedokáže odovzdať malým chlapcom niečo, čo v sebe nemá. Teda po lopate povedané, žena nedokáže z chlapca urobiť muža. Pretože to nie je jej úloha. Navyše pokiaľ je ešte otec stále v práci a nie je prítomný pri výchove syna, môže ho to poznačiť. Malé deti sú veľmi rady v prítomnosti starších, takto sa učia omnoho rýchlejšie a je to úžasné, keď dáte dohromady kolektív rôzne starých detí. Od otca, deda, strýka a starších mužov sa malí chlapci naučia o mužskom priateľstve omnoho viac, ako len z kolektívu rovnako starých chlapcov a ktorých navyše vedie učiteľka. Skupina rovnako starých chlapcov na prvom stupni základnej školy veľmi rýchlo zhrubne a dokonca môže podliehať násilníckym sklonom. Pretože sa jej nedostáva prirodzené vedenie od starších skúsenejších detí a dospelých. Rovnako stará skupina neovláda dostatočné mechanizmy posilňujúce súdržnosť. A namiesto toho sa ľahko začne riadiť zákonom džungle. Skupina sa chová veľmi agresívne a primitívne a jej členovia sa k sebe chovajú agresívne a vzájomne sa zastrašujú – citované z knihy „Kniha o mužství“ od Steva Biddulpha.

Presne v momente, keď o tom hovorím, tak sa mi vynárajú spomienky o tom, ako to fungovalo v našej triede na základnej škole a, samozrejme, aj v iných triedach medzi chlapcami rovnakého veku. Chýbalo tam zdravé vedenie, vzájomný rešpekt a úcta k tomu druhému. A jednoducho, keď nás mlátili učitelia, považovali sme násilie za normálne a tiež sme to opakovali. Dieťa netreba vychovávať, stačí mu ukázať, ako sa má správať.

Dobre si pamätám na šikanu, bitky, posmešky a všetky veci, ktoré pozná každý žiak základnej školy. Neviem, ako je to dnes, ale verím tomu, že mnohé sa tam nezmenilo.

Všeobecne platí, že deti, ktoré nedostávajú dosť pozornosti a lásky, začínajú o svoju pozornosť bojovať. Prípadne aj tí chlapci, ktorí boli doma alebo v škole bití, sa toto naučili ako normálne správanie a robia to isté svojim spolužiakom. Prípadne si takto dokazujú to, že sú mužmi, keď zbijú niekoho slabšieho.

Je to škodlivo naučený vzorec, že mužstvo sa dokazuje násilníckym chovaním.

Keď muž musí dokazovať, že nie je homosexuál

Jedna z prekážok, ktorá bráni mužom pri nadväzovaní dobrých a kvalitných priateľských vzťahov s mužmi, teda prirodzenému prejavu priateľstva – posedenie pri káve, úprimný rozhovor o vlastnom živote, spoločné výlety a spoločne strávený čas alebo výlet – môže byť strach z podozrenia, že utajuje homosexualitu.

V našej histórii sa k homosexuálom stavali rôzne. Často ich prenasledovali, bili, ponižovali, niekedy dokonca zabíjali.

Kvôli tejto skúsenosti si môžeme nosiť v sebe podvedomý strach prameniaci z kolektívnej pamäte z toho, aby nás niekto neoznačil za homosexuála. Pretože v minulosti to skutočne znamenalo množstvo problémov. Homosexuálom hrozilo vylúčenie zo spoločnosti, väzenie a niekedy smrť.

Odporúčam pozrieť si film „Kód Enigmy“ o slávnom matematikovi Alanovi Turingovi, ktorý vynašiel turingov stroj. Určite to niečo hovorí každému IT-čkárovi. Je to krásny príbeh o mužovi, ktorý dešifroval počas druhej svetovej vojny tajnú nemeckú šifru a vďaka tomu zachránili Angličania milióny životov, lebo vedeli dešifrovať nemecké správy a boli tak o krok napred pred Nemcami. Príbeh sa ale nekonči šťastne. Alan Turing bol hrdina, ale nakoniec sa zistilo, že bol homosexuál a aj napriek svojim zásluhám skončil vo väzení a jeho príbeh nedopadol veľmi šťastne. Odporúčam pozrieť si tento film. Naozaj výborný.

Našťastie dnes sa za homosexualitu už nechodí do väzenia, ale stále tam vnímam určitú formu kolektívneho strachu.

Tento strach zabraňuje niektorým mužom objať svojho najlepšieho priateľa alebo mu vyjadriť úprimný kompliment. Pretože sa boja, že budú vyzerať ako teplí.

Súťaživosť a konkurencia

Muži prirodzene medzi sebou súťažia, porovnávajú sa a bojujú – vychádza to z našej podstaty. V dnešnej spoločnosti, alebo z pohľadu histórie, keď sa pozrieme do minulosti, máme tu vládu mužov alebo mužského princípu. Vládu podľa mužov, ktorí nemajú uzdravený svoj ženský princíp. Celá história je cesta proti láske. Stačí sa pozrieť na to, ako ničíme planétu kvôli finančnému zisku. Pokiaľ má muž v sebe uzdravený mužský aj ženský princíp, nedokáže napríklad ničiť svoj domov len kvôli peniazom. Nedokáže vraždiť ostatných. To sa však doteraz posledné tisíce rokov nedialo.

Súťaživosť a túžba byť vždy lepší ako ten druhý je takmer vždy dôsledkom nedostatku uznania v detstve. Mne osobne sa to stalo, keď som ako 27-ročný začal behávať a chodiť na rôzne preteky. Stále som chcel behávať, vyhrávať a nevedel som prečo. Nebehal som pre radosť ale pre víťazstvo.

Až jedného dňa som si uvedomil, že chcem vlastne len uznanie, ktoré sa mi nedostalo v detstve. Akonáhle som si toto uvedomil, už som nepotreboval chodiť na preteky. Už behávam len pre radosť z pohybu. Ak sa zamyslíme nad súťaživosťou, je nezmyselná. Súťaživosť plodí víťazov a porazených. To nás vlastne učia v školách. Porovnávať sa na základe nejakých kritérií, známok a hodnotení. Jeden je viac ako druhý. Súťaživosť v rodinách a školách je cesta k záhube. Je potrebné hľadať nové spôsoby. Spôsoby spolupráce a prepájania ľudí, nie rozdeľovať a hodnotiť.

Malí chlapci, ktorí v detstve dostávajú dosť lásky, nemávajú také nutkanie súťažiť – urobiť na druhých dojem. Nestarajú sa o to, aby boli najlepší, ale zaujímajú sa o svoj sebarozvoj. V niektorých pôvodných kultúrach súťaženie neexistuje. Neexistuje žiadny kult celebrít. Napríklad v rôznych indiánskych kultúrach.

Indiáni mali napríklad rôzne prechodové rituály, v ktorých muž musel prejsť prirodzenou skúškou dospelosti. Skúšku, prosím ťa, nevnímaj z toho pohľadu ako nejakú maturitu. Indiáni mladých mužov prevádzali do dospelosti a potom bolo všetkým jasné, že už sú mužmi. A celá komunita sa k ním tak správala. Už muž bojom nemusel dokazovať ostatným, že je mužom a biť sa o svoje miesto. Nemusel zarobiť viac peňazí, mať drahé hodinky, oblek.

Úrovne komunikácie

Mnoho žien sa sťažuje, že ich muži nemajú žiadne emócie, že sú neprístupní a chladní. A skutočne si muži môžu takto pripadať, že sú necitliví. Ide o to, že my muži nie sme vôbec trénovaní a podporovaní v tom, ako byť chladnými a bez emócií. V spoločnosti sa deje pravý opak. Málokto mal vzor v rodičoch, ktorí ukazovali svojim deťom, ako uvedomele komunikovať. Aj vo filmoch sa zobrazujú muži často ako drsňáci. Ale čo ak je to kvôli tomu, že málo mužov medzi sebou vedie skutočne zmysluplné rozhovory do hĺbky. Ak by sme medzi sebou viac hovorili o tom, čo sa skutočne deje v našom vnútri, je veľmi pravdepodobné, že by sme rozumeli viac aj sami sebe.

Je možné, že vďaka tomu sa začneme viac otvárať aj svojim ženám. Ak sa teda chceš stať lepším partnerom svojej ženy, začni viesť otvorenejšie a hlbšie rozhovory aj so svojimi kamarátmi. Podľa spisovateľa Michaela Meada existujú 4 druhy komunikácie. Môžeš si to predstaviť ako terč.

1. úroveň komunikácie – vonkajší kruh je úroveň, kde sa komunikuje o faktoch, ktoré sú mimo mojej osoby. Napríklad v Amerike vyhral voľby prezident Trump alebo zajtra bude pršať.

2. úroveň komunikácie ostáva stále v rovine faktov, ale hovorím už o sebe. Napríklad pochádzam z Popradu a môj otec bol hasič.

3. úroveň komunikácie sú moje pocity z minulosti. Napríklad veľmi ťažko som prežíval obdobie, keď sa narodil náš syn. Alebo pred 2 rokmi som sa cítil mizerne, keď sme prežívali so ženou krízu.

4. úroveň komunikácie je o pocitoch, ktoré cítim práve teraz. Som smutný, lebo mi zomrel pes alebo podviedla ma frajerka.

Hlboké priateľstvá sú tie, kde slobodne komunikujeme na 4. úrovni. Ak sa chceš s niekým skutočne zblížiť, je potrebné zariskovať a začať komunikovať na tretej a štvrtej úrovni. Zamysli sa teraz nad tým, ako komunikuješ so svojimi priateľmi. Aké sú to úrovne. A na akej úrovni komunikuješ napr. s partnerkou.

Ak nekomunikuješ v akomkoľvek vzťahu na 3. a 4. úrovni, váš vzťah bude povrchný a nebude mať pre vás veľký zmysel. Nebude pre vás dôležitý a ľahko zanikne.

Ak by si zreflektoval teraz svoje vzťahy, možno zistíš, že máš často potrebu udržiavať tieto vzťahy a starať sa o ne. Pretože sú vzácne. Hlavne v dnešnej dobe plnej neosobného kontaktu.

Sila mužského spoločenstva a kolektívu

V dnešnej dobe je kladený ohromný dôraz na individualitu. Sebapresadzovanie ako vlk samotár a celkovo veľmi vnímam v dnešnej spoločnosti, ako sa jednoducho polarizuje a rozdeľuje. Namiesto toho, aby sme sa spájali, sa delíme na rôzne tábory, súťažíme medzi sebou a celý svet je vnímaný ako miesto, kde treba za seba bojovať. Súťažiť, porážať ostatných. Je to nastavenie mysle a celkovo celý svet takto funguje. Najlepšia firma, najlepší žiak, najlepší zamestnanec, najviac predajov, najpredávanejšie produkty atď.

Aj medzi mladými mužmi niekedy panuje názor, že zmeniť sa môžu len vlastnými silami. Popravde meniť sa je omnoho jednoduchšie, keď sme súčasťou mužského kolektívu, ktorý smeruje podobným smerom. Sám som sa zúčastnil mnohých seminárov, kde sme vytvorili komunitu mužov vo veku od 25 – 60 rokov. Vzájomne sme sa inšpirovali a posúvali v rôznych oblastiach osobného a duchovného rozvoja. Malo to nesmiernu silu a celá skupina sme sa podporovali a rástli sme rýchlejšie. Navzájom sme sa inšpirovali.

Aj malá skupinka mužov, ktorá sa pravidelne stretáva za nejakým účelom, má nesmiernu silu. Aj preto sme založili v Banskej Bystrici a vo Zvolene mužské kruhy.

Ak si z iných miest a chcel by si založiť alebo nájsť podobnú existujúcu skupinu, určite ich vyhľadaj, na FB je ich mnoho. Ak si zďaleka a nič v takom okolí nie je, tak ju založ.

Je to nesmierne dôležitá vec a každá manželka muža, ktorý chodí na tieto stretnutia, ti potvrdí, že to má význam.

Fungovanie v mužských skupinách má určité pravidlá.

Všetko, čo sa povie v skupine, ostáva v skupine. Ak niekto nechce, nemusí hovoriť. Pri rozhovore je kladený dôraz na to, aby sme boli pravdiví a autentickí. Hovoríme zo srdca a nie z rozumu alebo podľa toho, čo sme si niekde prečítali. Dôraz je kladený na to, aby sme sa ako muži učili druhých počúvať bez súdenia a bez nutnosti ihneď reagovať. Vďaka tomuto vznikne dôverné a bezpečné prostredie, kde sa muži môžu otvoriť a dostať sa na štvrtú úroveň komunikácie a hovoriť skutočne o tom, čo aktuálne riešia a prežívajú.

Proste nie sú to typické krčmové debaty o ničom, o politike, sexe a futbale.

Pre mnohých mužov to môže byť nesmierne oslobodzujúce. Už len ten pocit, že druhí ma počúvajú, nesnažia sa mi poradiť a nesúdia ma za to, aký som.

Takto sa muži vzájomne inšpirujú a dokážu si mnohé veci uvedomiť. Mne takéto stretnutia nesmierne pomáhajú.

Každé stretnutie má nejakú konkrétnu tému, ktorej sa držíme. Sú to rôzne témy z partnerského vzťahu, pracovného života, výchovy detí, vnútorného sveta.

Na mužské kruhy chodí prevažne určitá základňa mužov, ale pravidelne sa tam aj striedajú noví členovia.

K téme mužských skupín a priateľstiev pripájam krásny úryvok  z knihy „O mužství“ od Steva Bidduplha:

„Muži, ktorí v dobe dospievania nemali zdravé vzťahy s inými mužmi vrátane normálnych fyzických prejavov, nikdy nedozrejú. Mnoho mužov, ktorí tieto vzťahy nemali, potom silne potlačia potrebu do budúcna tieto vzťahy s mužmi budovať. Týchto mužov môžete vidieť na futbalových alebo boxerských zápasoch. Zdá sa, že im spôsobuje pôžitok vidieť násilné prvky medzi-mužského kontaktu. Avšak od akejkoľvek formy dôvernosti sa dištancujú.
Keď je mužom umožnené slobodne prežívať lásku, hlboké priateľstvo a prijímať pomoc od iných mužov, začínajú spochybňovať súťaženie, ktoré je v našej spoločnosti bežné, a nachádzajú v sebe ochotu zapojiť sa do projektov zameraných na pomoc druhým a do aktivít, ktorých cieľom je starostlivosť o našu planétu. V tom spočíva sila novej mužskej duše.“

Zhrnutie:

 • Mužské vzťahy sa posledné desaťročia výrazne zmenili. Už sa nebojíme byť otvorení a budovať s mužmi hlboké priateľstvá.
 • Najväčšia prekážka priateľstva medzi mužmi je predstieraná tvrdosť a vplyv chladných a neprístupných otcov.
 • Byť členom mužského kolektívu, kde môže byť muž pravdivý a autentický, má nesmierne liečivý vplyv na jeho psychiku.
 • Mužské priateľstvo nám dodá odvahu, humor a silu, aby sme urobili z tohto sveta lepšie miesto.
 • Mužské skupiny sa môžu stať pre vás zázemím, kde vždy nájdete pomoc, čo je v dnešnom svete veľká vzácnosť.
 • Pravdiví mužskí priatelia vám odovzdajú niečo, čo vám nedokáže dať ani partnerka. Niečo, čo ti môže významne pomôcť na ceste k šťastnému a slobodnému životu.


Komentáre

Stanislav Licko
Stanislav Licko

Spisovateľ, vztahový poradca, zakladateľ projektu novymuz.sk. Autor kníh Ako ju pochopiť a Nový muž. Partner, otec a muž s otvoreným srdcom, ktorý inšpiruje ostatných k lepšiemu a radostnejšiemu životu.