PRAKTICKÝ SPRIEVODCA PRE MUŽOV ALEBO AKO POROZUMIEŤ ŽENÁM A VYTVORIŤ PARTNERSKÝ VZŤAH PLNÝ INTIMITY, V KTOROM SA ŽENA CÍTI ŠŤASTNÁ A MILOVANÁ.

Ak ťa nikdy nikto neučil o tom ako byť vo vzťahu šťastný, je najvyšší čas začať...

ÁNO, CHCEM TO VEDIEŤ

Jedna z najdôležitejších vecí v živote každého muža je uzdraviť vzťah so svojím otcom.

Klikni na červené tlačítko a prehraj si vysielanie:

Podcast do telefónu

Vždy automaticky aktualizované podcasty stahuj do telefónu tu:

Chceš byť upozornený vždy keď vyjde nový diel vysielania?

Ak áno, nižšie zadaj svoju e-mailovú adresu a ja ti vždy pripomeniem, aby ti neušla pravidelná dávka inšpirácie. Nový diel vychádza vždy v piatok

Cením si tvoje súkromie a budem ti posielať len hodnotné informácie.

Nahrávka na stiahnutie v MP3

Ak práve nemáš dostatok času na počúvanie, stiahnite si ho vo formáte .mp3 do počítača alebo mobilu a ho počas cestovania, šoférovania alebo počas tréningu, či prechádzky.

Nahrávku si stiahneš v prehrávači VYŠŠIE kliknutím na ikonku   (cez túto v texte to nepôjde 😃)

Prepis podcastu pre čitateľov:

Ahoj zdravím ťa pri počúvaní 2. podcastu Nový muž moje meno je Stanislav Ličko a dnes ťa budem sprevádzať mimoriadne zaujímavou a dôležitou témou pre každého muža a to je vzťah otca a syna.

Pre mňa osobne bola toto oblasť ktorú som si smel dať do poriadku až nedávno. Momentálne mám 30 rokov  a môj otec zomrel keď som mal 17. Náš vzťah nebol ideálny a aj po jeho smrti som v sebe nosil nesmiernu krivdu, ťažobu, zlosť a hnev. Jednoducho som mu nevedel odpustiť. Približne od roku 2014 sa zaoberá masívne sebarozvojom a tému otec som riešil na rôznych kurzoch, terapiách a konzultáciách. Vždy keď som myslel, že je to už vyriešené. Stále som objavoval ďalšie a ďalšie skryté krivdy, ktoré som v sebe nosil. Skutočná sloboda,  pochopenie, odpustenie a prijatie otca prišlo až v roku 2018 vďaka celoročnému výcviku Mužská sila a taktiež transformačnému výcviku Zralý muž.

Konečne som mu odpustil a aj keď už nežije máme teraz omnoho lepší vzťah

Aj v minulom dieli som spomínal, že som sa viac krát skúšal opýtať, keď mám nejakú prednášku. Aký majú muži vzťah s vlastným otcom. Zvyčajne sa prihlási tak 1 muž z 10 ktorý môže pravdivo povedať, že je to vynikajúci vzťah.

Možno máš na svoje detstvo a svojho otca najkrajšie spomienky a váš vzťah bol a je nádherný, dobre si rozumiete a tvoj otec ťa vždy podporoval, rozumel ti, trávil s tebou čas, prejavoval ti lásku a vo vašom vzťahu je všetko v poriadku. Ak to tak máš, naozaj ti gratulujem. Pretože to je vzácna vec.

Čoraz viac sa v dnešnej dobe stretávam s mužmi, ktorí pri slove otec veľmi zvážňejú, nahnevajú sa, alebo nechcú o tom hovoriť.

Možno je to aj tvoj prípad a svojho otca vôbec nepoznáš, nebavíš sa s ním, nedokážeš sa s ním objať, pozrieť sa mu do očí a možno si ho nikdy nevidel a ani nechceš vidieť.

Možno bol neprítomný keď si ho najviac potreboval, a možno ťa doteraz bolí, keď si spomenieš na to, ako ťa vždy kritizoval a nedokázal ti povedať: “Synu mám ťa rád”.

Mnohokrát som bol svedkom na mužských kruhoch, ako veľmi je táto téma dôležitá, citlivá, a vážna pre každého muža.

Dovolím si dnes tvrdiť, že veľké množstvo problémov ktoré vo svojich životoch máme pramenia z nezdravého vzťahu s rodičmi.

Nezáleží na tom či bol tvoj otec na teba mäkký, tvrdý, či bol láskavý, kritický, chudobný, bohatý, prítomný, neprítomný.

Väčšinou je to tak, že bol proste pre teba nedokonalý. Ty ako otec budeš pre svojho syna tiež nedokonalý. Najdôležitejšia vec, ktorú som smel pochopiť je to, že ľudía robia vo svojich životoch to najlepšie čo vedia.

Každý sme otcom svojho vlastného druhu, nesnažme sa zmeniť svojich rodičov a snažme sa pochopiť, že oni boli otcami určitej generácie.

Tvoja mužská línia je spojenie ku koreňom tvojej mužskej sily

Vzťah medzi otcom a synom je veľmi dôležitý pre každého muža. Otec je pre syna zdrojom jeho mužskej sily. Je to archetyp a vzor mužstva podľa ktorého sa riadi celý život, aj keď si to možno práve teraz neuvedomuješ.

Tvoj otec a tvoj vzťah s ním ovplyvňuje aj to:

 • ako sa správaš pri ženách,
 • Ako zvládaš svoj hnev a vieš používať zdravú agresivitu
 • Ako vieš nastavovať hranice.
 • ako narábaš s peniazmi a ako sa ti darí finančne.,
 • ako zvládaš konfliktné situácie, kritiku alebo komplimenty
 • ako prejavuješ lásku svojim blížnym,
 • ako si zodpovedný za svoj život,
 • aké máš sebavedomie.
 • Ako sa ti v živote darí.

Ak hovoríme o otcoch z minulého storočia v rokoch 1950 – 1990 väčšinou sa jednalo o generáciu, ktorá musela neustále pracovať a výchova ostavala na matke.

Bohužiaľ v tom období nebola iná možnosť, a otcovia robili čo najlepšie vedeli. Akékoľvek vinenie, odsudzovanie a hnev na svojho otca nedáva žiadny zmysel.

Ak sa ti podarí, nájsť mier s príbehom tvojich predkov z mužskej línie, začne do tvojho života prúdiť sila, ľudskosť, láska, podpora a plodnosť, nie len vo forme detí, ale aj vo forme peňazí, väčšieho úspechu, seberealizácie a vyššej energie.

Muž, ktorý neuctil svojho otca, nevedome blokuje plodnú mužskú silu vo svojom živote a chýba mu divokosť a radosť zo života.

Najdôležitejšie je pochopiť a prijať to, že otec vždy robil to čo najlepšie v danom momente vedel. Čiže keby mal inú možnosť, iné riešenie danej situácie, konal by inak.

Preto možno pochopíš prečo si vtedy dostal facku, prečo na teba neustále kričal a prečo ti nedokázal dať pochvalu, alebo povedať “Mám ťa rád, synak”.

Otcovia poväčšine opakovali iba to, čo dostali a nedostali od svojich otcov. Preto mu nemôžeš zazlievať, ako sa k tebe správal. On naozaj robil len to čo najlepšie vedel v danom momente.

Vyrovnať sa so svojím otcom neznamená, že s nim budeš mať skvelý, harmonický vzťah, v ktorom panuje len čistá láska a porozumenie. Vyrovnať sa s ním znamená, že mu už vôbec nič nevyčítaš a za svoju časť príbehu si prevzal plnú zodpovednosť so všetkým čo ti spravil, alebo nespravil. Až vtedy sa plne oslobodíš z obmedzujúcej klietky vlastného hnevu, krivdy a frustrácie.

Ako sa vyrovnať s minulosťou a oslobodiť sa od vnútorného hnevu a spojiť sa so svojou mužskou líniou

Je na tebe, aby si zmenil tvoju mužskú líniu, ak cítiš akúkoľvek krivdu, hnev, vinu, neporozumenie alebo ti čokoľvek chýbalo vo vzťahu so svojím otcom. Nik iný to za teba nespraví.

Tvoj otec pravdepodobne nikdy nepríde za tebou a neospravedlní sa ti za to čo spravil, či nespravil.

Ty si nositeľom odkazu tvojej mužskej línie. Ty si pokračovateľ rodu. Je na tebe, aby si to ty urobil inak, tak ako si si to vždy prial.

Je dôležité aby si prevzal zodpovednosť za všetky emocionálne zranenie a bolesti, ktoré nosíš vo svojom vnútri a začal na nich pracovať. Hovorím o veciach, ktoré si nedostal, chýbali ti a veľmi si ich potreboval.

Vo vašom vzťahu nie je nič, čo by nemohlo byť odpustené a ukončené. Všetky rany a všetky krivdy sa môžu uzdraviť.

Aby muž dozrel musí v určitom období svojho života urobiť cestu späť ku koreňom, ku svojmu otcovi. Nezáleží na tom, či je to pre teba príjemné alebo nie.

Muž by mal vo svojom živote absolvovať cestu na ktorej sa stretne o samote so svojim otcom, bez svojej matky a vykoná akýsi rituál.

Tento rituál má nesmiernu silu a môže mať obrovský dopad na celý tvoj život.

Volá sa rituál poďakovania za život

Ide tu iba o jediný cieľ a to poďakovať svojmu otcovi za život. Nič iné. Môže sa z toho stať veľmi emocionálna situácia. Niektorí otcovia sa pri tom po desaťročiach prvýkrát rozplačú. A väčšinou je to pre syna jeden z najdôležitejších momentov jeho mužského vývoja.

Poďakovať otcovi za život z očí do očí je kľúčový krok na ceste ku svojej mužskej sile, tento akt umožňuje vstúpiť do zrelšej fáze mužského života.

Po vykonaní tohto rituálu si možno nebudeš hodnotovo a názorovo s otcom úplne rozumieť, on patrí predsa do inej generácie, ale budeš môcť vykročiť do života s dobrým pocitom a napojením na svoju mužskú líniu.

Urob tento rituál či už je tvoj otec živý alebo mŕtvy, či ho poznáš, alebo nepoznáš. Bavíme sa teraz o tvojom biologickom otcovi.

Dohodni sa s tvojím otcom na stretnutí a navštív ho sám. Stráv s ním aspoň hodinu bez matky. Môžete preberať rôzne témy. Opýtaj sa ho aké to bolo keď bol malý a vyrastal. Opýtaj sa ho na tvojho deda, teda jeho otca a na to aký mali vzťah. Ďalej môžete prebrať to, aké to bolo keď sa stal otcom a ty si sa narodil.

Možno budeš prekvapený ak si nikdy nepočul jeho príbeh. Pretože často máme skreslené predstavy o našich otcoch len z toho ako o nich rozpárvali babičky, matky a iný príbuzny. Často nepoznáme skutočný príbeh svojho otca. Ide o to, že muži sa málo kedy spontánne “otvoria” a rozhovoria o svojich pocitoch a o tom čo v skutočnosti prežívali.

Ver tomu, že pri tejto príležitosti to tvoj otec bude cítiť, že si neprišiel za ním len tak, ale jedná sa o niečo dôležité.

Prichádzame k najdôležitejšej časti tohto rituálu a tou je Poďakovanie za život.

Keď to budeš cítiť, že je čas povedz mu do očí: “Tato, otec, prišiel som ti poďakovať za to, že si mi dal život. Ďakujem ti.”

To úplne stačí. Čo sa bude diať ďalej, je už vecou osudu. A vôbec nie je podstatné ako bude reagovať.

Ak tvoj otec nežije nájdi jeho hrob, zapáľ na ňom sviečku a stráv s nim nejaký čas.

Keď to budeš cítiť, povedz mu vetu: “Tato, otec nestihol som to za počas tvojho života a je mi to ľúto, ale prišiel som ti poďakovať za to, že si mi dal život. Ďakujem ti.”

To je celé.

2. Ďakovný list

Pokračovanie tohto rituálu je v tom, že mu napíšeš list, v ktorom mu napíšeš všetko, za čo si mu vďačný a taktiež za to čo ťa neskutočne frustrovalo a sralo. Píš spontánne a nechaj písať svoje vnútro. Čo by si mu chcel odpustiť. Za čo sa mu chceš ospravedlniť, čo si mu nikdy napríklad nepovedal.

Vôbec ho nešetri a buď autentický. Tento dopis ti neodporúčam odosielať. Tvoj otec by v tom nenašiel pochopenie.

Je to čisto len pre teba a tvoje uzdravenie. List môžeš neskôr symbolicky spáliť a považovať to tak za ukončenú fázu tvojho života.

Počul som naozaj krásne príbehy mužov ako sa zmenil ich život po tomto silnom rituáli. Jeden muž svojho otca musel hľadať niekoľko mesiacov, pretože vôbec netušil kde je. Nakoniec ho našiel pod mostom ako bezdomovca. Porozprával sa s ním a poďakoval mu za život. Odpustili si navzájom všetky krivdy a zranenia. Jeho otec sa potom postavil na vlastné nohy a našiel si prácu a bývanie a začal žiť dôstojnejšie.

Pri tomto rituáli je dôležité odpustiť. Sila odpustenia je nesmierna. Ja to vnímam tak, že každý kto dokáže odpustiť, zhodí zo seba akési neviditeľné okovy, ktoré ho držia.

Sú to okovy hnevu, krivdy, viny, frustrácie, sebaľútosti, obviňovania a slabosti. Tieto okovy ťa brzdia v živote a je dôležité sa ich zbaviť. Skutočne z hĺbky srdca odpustiť svojmu otcovi je veľmi silná vec, ktorá ti skutočne môže zmeniť život.

Nemusíš o tom hovoriť slovami, stačí si to spracovať vnútorne.

Neopakuj na svojom synovi to správanie, ktoré si nenávidel na svojom otcovi.

Pamätám si na situáciu keď som mal asi 5 rokov a po zažití nejakého silného emočného zranenia som si povedal, že sa k svojim deťom nebudem správať ako môj otec.

Možno si to niekedy povedal aj ty a aj tak si neskôr podvedome opakoval jeho vzorce správania. Stáva sa to úplne bežne. Pretože do svojho podvedomia pri výchove doslova nasajeme vzorce správania naších rodičov.

Najväčšie dary, ktoré môžu rodičia dať svojmu dieťaťu je láska, podpora, bezpečie, prítomnosť, hravosť, slobodu, zdravé hranice a emocionálna a psychická stabilita.

Nevypúšťať na deti emocionálny jed a ani medzi sebou sa nehádať pred deťmi. To znamená nebiť deti, netrestať ich za to, že nejakú situáciu ja nezvládam, a nekričať ako zmyslov zbavený, keď dieťa nepočúva. Keď chceš poslušného jedinca kúp si psa.

Poviem ti v krátkosti, čo môžeš už teraz robiť, keď budeš vychovávať svojho syna, aby z neho vyrástol emocionálne a psychicky stabilný muž.

Je to jednoduché, nehovor mu o tom ako sa má správať. Slová nevychovávajú. Skutočne vychovávajú len činy. Jednoducho konaj tak, ako chceš, aby sa tvoj syn správal. On ťa bude kopírovať, to už nechaj na neho.

1. Vyjadruj mu lásku.

 • Slovami: “Mám ťa rád, si pre mňa dôležitý.” “Rešpektujem ťa” – Rob to pravidelne a často.
 • Dotykom: Objatia, dotyky, pohladenie. Toto je v dnešnej západnej spoločnosti veľká téma, pretože často sa vníma dotyk medzi mužmi, ako niečo neprijateľné a homo. Nerozumiem kde to vzniklo, ale až teraz si uvedomujem, aké je to dôležité pre každého syna dostávať lásku formou dotykov nielen od mamy ale aj od svojho otca.
 • Venuj mu dar svojho času a pozornosti. Viem, že mnoho mužov túžilo po tom aby sa im otec viac venoval a trávili spolu viac času. Je dôležité vedieť, že pre malého chlapca je obdobie približne 1-5 rokov kedy najviac potrebuje mamu. Potom nasleduje obdobie pribilžne od 5 – 14 kde najviac potrebuje svojho otca. No a potom od 14 – dospelosti už potrebuje aj iné vzory zrelých mužov.

2. Poskytni mu podporu a oporu.

Syn potrebuje cítiť, že jeho otec za ním stojí, že ho podporí v dôležitých momentoch jeho života. Príklad: pôjde s ním na dôležitý futbalový zápas, podporí ho, keď má strach, napríklad pred prvým dňom v škole atď. Syn potrebuje cítiť oporu o ktorú sa môže oprieť. Potrebuje cítiť za sebou otca na ktorého sa môže spoľahnúť. Môžeš ho podporiť vetami

 • “Stojím za tebou a môžeš sa na mňa spoľahnúť.”
 • “Som tu pre teba, keď budeš niečo potrebovať, môžeš sa na mňa obrátiť a vždy si nájdem na teba čas.”
 • “Synu, je to tvoj život, od malička si zodpovedný za to, ako sa ti bude dariť, ja ti nemôžem hovoriť ako máš žiť, som tu však pre teba a keď budeš chcieť počuť moju radu príď za mnou a ja ťa rád podporím a poviem ti aké mám s danou situáciou skúsenosti ja.
 • “Ak niečo poserieš, príď za mňou a nejak to vyriešime…”

Avšak chcem ťa upozorniť aby si vždy dodržal svoje sľuby. Pretože veľmi rýchlo môžeš strácať dôveru u svojho syna, ak mu sľúbiš, že prídeš na futbalový zápas a nakoniec sa tam neukážeš.

Až teraz si uvedomujem aká je sila v týchto výrazoch, najmä v tej poslednej vete “Ak niečo poserieš, príď za mňou a nejak to vyriešime…”. Nemám na mysli, že máš byť teraz mäkký a všetko tvojmu synovi dovoliť. To určite nie. Treba zakročiť keď sa správa nevhodne a taktiež určiť rozumné a prijateľné hranice.

Predstav si ale teraz to, aké by to bolo skvelé keby dieťa neprežívalo panický strach preto, lebo sa bojí prísť domov s vysvedčením na ktorom je trojka namiesto dvojky, pretože jeho rodičia sú perfekcionisti, ktorý sa snažia plniť si svoje ciele prostredníctvom svojich detí. O čo by to bolo jednoduchšie pre tie deti…

O koľko by bolo menej zranení, traumy a bolesti, keby rodičia namiesto trestania a kriku poskytli svojim deťom podporu a zázemie.

3. Buď s ním prítomný a stráv s nim čas často aj bez matky.

Mnoho otcov trávi až zbytočne príliš mnoho času v práci a výchovu nechávajú na matku. Zo synov sa potom stávajú poslušný chlapčekovia a zženštilí muži, ktorí sa potom celý život snažia zavďačiť a vyhovieť ženám. Výchovou syna sa musí zaoberať otec. Organizuj výlety v prírode, manuálne s ním pracuj, uč ho športovať, choďte do hôr a na turistiku, stanujte v prírode.

4. Uč ho prevziať zodpovednosť za svoj život a za svoje správanie.

Prijímať rozhodnutia a niesť za ne zodpovednosť to sú dve strany tej istej mince. Z jednej strany ukazuješ svojmu synovi sloboda, z druhej strany mu slobodu ohraničuješ .

Od malička ho uč, že za svoje konanie musí znášať následky. Príklad keď si neodloží špinavé nohavice do prádla na kôš, na druhý deň pôjde do školy špinavý atď. Otcova úloha v rodine je stanovovať pevné hranice, ktoré bude jeho žena s láskou vypĺňať. Deti potrebujú pevné hranice, ktoré budú neustále skúšať.

5.Správaj sa k žene tak, ako chceš aby sa aj tvoj syn správal

Syn nekoná podľa tvojich slov, ale kopíruje tvoje činy, preto vždy maj na pamäti ako sa správaš voči svojej žene. Či sa pred ním hádate, či po sebe kričíte, alebo či sa objímate, bozkávate a prejavujete si lásku. Syn sa od teba učí ako sa má správať celkovo k ženám. Zamysli sa teraz nad tým ako žene vyjadruješ lásku a ako zvládaš konflikty – ženu v emóciách. Pretože všetko tvoj syn skopíruje.

Záver + výzva

Neúcta a výčitky k otcovi sú ako jed, ktorý sa ťahá našou spoločnosťou celé generácie. A ty si ten, kto môže ukončiť vnútorné utrpenie pre seba a pre ďalšie generácie mužov, ktorí prídu po tebe. Vďaka tebe sa tento príbeh začne písať odznova a môžeš tak ukončiť utrpenie, ktoré sa ťahá v tvojej rodovej línii po celé stáročia. Je to len na tebe…

Mám pre teba aj jednu výzvu, pretože muži rastú vo výzvach.

Navštív svojho otca a vykonaj rituál o ktorom som hovoril v tomto podcaste. Stráv s ním nejaký čas a poďakuj mu za život. To je celé. Ak máš nejaké otázky. Napíš mi do komentárov alebo ma kontaktuj.

Maj sa pekne pozdravujem ťa.

Komentáre

Stanislav Licko
Stanislav Licko

Spisovateľ, vztahový poradca, zakladateľ projektu novymuz.sk. Autor kníh Ako ju pochopiť a Nový muž. Partner, otec a muž s otvoreným srdcom, ktorý inšpiruje ostatných k lepšiemu a radostnejšiemu životu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.