PRAKTICKÝ SPRIEVODCA PRE MUŽOV ALEBO AKO POROZUMIEŤ ŽENÁM A VYTVORIŤ PARTNERSKÝ VZŤAH PLNÝ INTIMITY, V KTOROM SA ŽENA CÍTI ŠŤASTNÁ A MILOVANÁ.

Ak ťa nikdy nikto neučil o tom ako byť vo vzťahu šťastný, je najvyšší čas začať...

ÁNO, CHCEM TO VEDIEŤ

Dnešný rýchly svet kladie na mužov (samozrejme i na ženy a deti) veľmi vysoké nároky. Nekonečný kolobeh práca, rodina, výchova, partnerský život si žiada celistvého MUŽA…Aby MUŽ bol schopný obstáť v rôznych rolách, byť plnohodnotným a inšpiratívnym vedúcim, zamestnancom, podnikateľom, otcom, partnerom, milencom je životne dôležité, aby dokázal hospodáriť a narábať so svojou energiou, silou a hlavne sa naučil ako ju obnovovať a doplňovať tak, aby mal z čoho dávať…

Vo vysielaní sa dozvieš:

  • Prečo je dôležité vytvoriť si pravidelne priestor pre seba.
  • Aké činnosti pomáhajú mne dobiť si baterky.
  • Na konci ťa opäť čaká výzva

Klikni na červené tlačítko nižšie a spusti vysielanie:

Nevieš čo darovať svojim blízkym na Vianoce? Objednaj moju najnovšiu knihu Ako ju pochopiť. Choď na túto adresu >>> https://novymuz.sk/kniha/ a objednaj ešte dnes.

Podcast do telefónu

Vždy automaticky aktualizované podcasty stahuj do telefónu tu:

Chceš byť upozornený vždy keď vyjde nový diel vysielania?

Cením si tvoje súkromie a budem ti posielať len hodnotné informácie.

Nahrávka na stiahnutie v MP3

Ak práve nemáš dostatok času na počúvanie, stiahni si ho vo formáteMP3 do počítača alebo mobilu a ho počas cestovania, šoférovania alebo počas tréningu, či prechádzky. Nahrávku si stiahneš v prehrávači VYŠŠIE kliknutím na ikonku (cez túto v texte to nepôjde 😃)

Vtipné video: Rozdiel medzi mužským a ženským mozgom

Prepis podcastu pre čitateľov

Dnešný rýchly svet kladie na mužov (samozrejme i na ženy a deti) veľmi vysoké nároky. Nekonečný kolobeh práca, rodina, výchova, partnerský život si žiada celistvého MUŽA...Aby MUŽ bol schopný obstáť v rôznych rolách, byť plnohodnotným a inšpiratívnym vedúcim, zamestnancom, podnikateľom, otcom, partnerom, milencom je životne dôležité, aby dokázal hospodáriť a narábať so svojou energiou, silou a hlavne sa naučil ako ju obnovovať a doplňovať tak, aby mal z čoho dávať...

Ak MUŽ nieje schopný alebo nevie ako si dobiť baterky, často mu chýba vnútorné uspokojenie, cíti sa ako škrečok v kruhu, je unavený, podráždený, frustrovaný a to si často môže vybíjať na svojich blízkych. Môže mať pocit, že jeho blízki mu priestor často berú alebo, že ho obmedzujú, ale je to jeho zodpovednosť, aby si svoj čas na oddych, na dobitie bateriek ohľaduplne dokázal vytvoriť.

Hneď na začiatku sa priznám, že úplne mi nefunguje režim work-life balance. Čo znamená, že každý deň venujem presný čas rodine, sebe, práci, svojmu poslaniu, a skôr to mám tak, že mám rôzne cykly.

Raz musím zamakať vo firme, vtedy ide rodina bokom, potom naopak sa viac musím povenovať rodine a zase nič nerobiť a venovať sa iba im.

Zistil som, že potrebujem občas úplne vypadnúť od všetkého. U mňa to znamená ísť na hory, na turistiku, zabehať si, prejsť sa v prírode, a doslova takýto krátky pobyt ma dokáže nabiť energiu.

Chcem dnes hovoriť o tom čo je to tvoje?

Ako si dokážeš dobiť energiu, dobiť baterky a byť potom lepším chlapom?

Včera na mužskom kruhu v Banskej Bystrici sme sa bavili o autenticite v našich životoch. Ako to máme. Čo je to vlastne autenticita a pravdivosť.

Mnohí sme sa zhodli sa na tom, že ľahko dokážeme byť autentický keď sme vo svojom strede.

To znamená, že nie sme pod tlakom. Máme dostatok času a možnosť rozmyslieť si ako máme reagovať aj v náročných situáciách.

Iné je to keď nás ovládnu emócie, potom môžeme urobiť ľahko niečo čo nás neskôr môže mrzieť.

Aby sa to nestávalo, potrebujeme si dobíjať baterky.

V dnešnej dobe sa bežne stáva, že žijeme pod akýmsi tlakom z vonka. Potrebujeme zabezpečiť rodinu, bývanie, financie, deti, a to vyžaduje množstvo energie.

Ak fungujem ako muž na autopilota, ľahko sa stratím v každodenných úlohách, práca, deti, domácnosť, žena. Urobím všetko ostatné a seba mám na poslednom mieste. Zrazu zistím, že mám 50 rokov a život mi pretiekol pomedzi prsty. A už mi neostáva mnoho času, síl a energie na plnenie svojich snov.

Mám dojem, že často žijeme v akomsi klame a hovoríme si. Takéto veci:

  • Budem sa venovať svojej vášni a tomu čo ma baví až na dôchodku.
  • Až keď splatím hypotéku...
  • Až keď deti vyrastú…
  • Až keď bude lepšia doba…
  • Až keď sa zmenia podmienky.
  • Až keď si nájdem viac času…
  • Atď.

Takto odkladáme svoje sny, vízie a projekty ktorým sme sa chceli celý život venovať.

Často je to tak, že si nenájdeme čas na seba a na veci ktoré máme radi a dobíjajú nám energiu.

Veľmi to podľa mňa súvisí aj so životným poslaním o ktorom som hovoril v podcaste č.4

Ak sa venujem svojmu poslaniu a tomu čo ma baví, a ešte ak ma to dokáže uživiť. Už len samotná práca v tejto oblasti ma nabíja energiou. Vtedy si nepotrebujem oddýchnuť od práce.

Samozrejme sú činnosti, ktoré ma až tak nebavia a súvisia s mojím poslaním. Avšak ak sa na to pozriem z dlhodobého hľadiska a je dôležité odpovedať si na otázku, ak sa teraz venujem týmto činnostiam. Posúva ma to z dlhodobého hľadiska k môjmu zámeru?

Ak dve hodiny denne zabijem skrolovaním instagramu a facebooku kam ma to posúva? To je 14 hodín za týždeň.  56 hodín za mesiac. A 672 hodín za rok. Skutočne sa nedá tento čas využiť zmysluplnejšie?

Ak to berieš ako oddych vyskúšaj niečo kde zapojíš celé svoje telo. To isté platí o počítačových hrách. Mnoho mužov takto oddychuje. Ale podľa mňa existuje množstvo iných činností, pri ktorých si človek dokáže načerpať energiu iným spôsobom.

Veľmi výživne o tomto píše psychológ Phlip Zimbardo v knihe Odpojený muž. Dáva do súvislosti, ako virtuálna realita odoberá mladým mužom ich mužnosť. Sledovanie porna, počítačové hry, a iná virtuálna realita doslova mužovi odsekáva gule.

Ak mám vo svojom živote dlhodobý zámer a viem kam kráčam. Jednoducho mi to nedáva zmysel márniť čas, vysedávaním pri počítačových hrách a sociálnych sieťach.

Čas ktorý tu máme je vymeraný. Nemáme ho nekonečno. Každý sme dostali určitý dar. Určité vlastnosti a schopnosti, ktoré potrebujeme rozvíjať a zdokonaľovať. Je našou povinnosťou. Tieto dary objaviť, kultivovať a dať svetu. Vtedy cítime radosť a vnútorné naplnenie.

Pretože ak nemám dlhodobý zámer a víziu kam kráčam. Stane sa väčšinou to, že sa vyplním sny niekoho iného, šéfa, ženy alebo ostatných ľudí. Muž jednodznačne potrebuje vedieť kam kráča v živote. A kto s ním na tejto ceste pôjde.

Aby mal na to silu potrebuje si dobíjať baterky, nájsť si čas na seba, na svoju víziu a určiť hranice kedy sa venuje len sebe, svojmu seba-rozvoju a tomu čo má rád a niekam ho to posúva.

Dostávam sa k tomu ako si môžeme dobiť baterky a energiu.

Ako som už spomínal ja osobne milujem prírodu a pobyt v lese, na kopcoch, a veľmi rád som chodil fotiť východy slnka. Často vybehnem Nízko-tatranský hrebeň a kráčal som v tichosti a sledoval nádherné pohľady. Fascinovalo ma to ticho, ktoré je na horách.

Môže to byť čokoľvek čo máš rád.

Mne ďalej veľmi pomáha cvičenie, akákoľvek forma, plávanie, beh, posilka, najnovšie aj otužovanie a pobyt v chlade.

Ráno alebo večer mávam aj rituál očistenie. Studenú sprchu. Veľmi dobre ma to naštartuje do nového dňa. Sprcha proste zmyje zo mňa všetko čo nepotrebujem a brzdí ma to.

Baterky si dobíjam aj čítaním kníh, a občas potrebujem byť sám.

Čo je to tvoje, kedy sa cítiš, že naberáš energiu? Zamysli sa nad tým...

Celkovo myslím si že toto potrebujú počuť hlavne ženy, že muž občas potrebuje zaliezť do svojej jaskyne a byť tam sám, alebo venovať sa niečomu bez ženy, možno v partii svojich kamarátov. . Minule som k tomuto našiel také vtipné video, v ktorom jeden psychológ popisoval tento rozdiel medzi mužom a ženou veľmi vtipným spôsobom a presne hovoril o tomto. Toto video nájdeš na mojom webe novymuz.sk pod vysielaním.

Toto je taktiež posledný diel pred Vianocami a chcel by som ťa inšpirovať, že využi tento čas nielen pre svojich blízkych. Ale nájdi si aj čas na seba a na to čo máš rád. Naozaj venuj sa tomu čo máš rád a chcel si sa tomu venovať už dávno, aspoň pár hodín, alebo dní.

Taktiež si vyhraď čas na to, aby si si napísal to čomu sa chceš venovať ďalší rok. Skutočne sa rozhodni pre niečo a choď do toho naplno.

Mojim snom bolo dlho vydať vlastnú knihu - Ako ju pochopiť a na tomto zámere som pracoval posledné 2 roky. Nebolo to ľahké a vyžadovalo to mnoho úsilia a ten pocit keď sa myšlienka zhmotnila naozaj stojí za to. A teraz si nepotrebujem dopĺňať vlastné šťastie z vonkajších okolnosti alebo iných osôb. Dokážem sa cítiť sám so sebou spokojne keď som v súlade so svojim zámerom a žijem život tak ako si ho plánujem. Nie som obeťou vonkajších okolností.

Dosiahol som to však tak, že som si každý deň musel vyhradiť aspoň 1-2 hodiny na písanie. A pre mňa to znamenalo vstať ráno o 5:00 a cca do 7:00 som mal priestor v našom dome, kde bolo ticho a žena so synom spali a ja som mal čas na písanie.

Áno často budeš musieť niečo obetovať. Obetovať svoj komfort, a možno nejaké iné činnosti pôjdu bokom. Ver tomu, že keď dosiahneš svoj sen, svoju víziu budeš mať z toho nesmiernu radosť a pocit vnútorného naplnenia.

Ešte možno taký malý tip k tomuto. Napíš si na začiatku dňa vždy 1-2 veci ktoré potrebuješ urobiť aby si sa posunul bližšie k svojmu cieľu. Každý máme denne niekoľko úloh niekto možno 10 alebo 20. A nie každý úloha má rovnakú priroritu. Rozdeľ si tieto úlohy podľa dôležitosti a tá ktorá je najdôležitejšia pre teba, ktorá sa týka tvojho zámeru, tomu venuj najviac energie a proste dokonči ju. Ostatné menej dôležité urob inokedy alebo ich deleguj.

Dostávam sa k Vianociam a oddychu. Je ľahké prejedať sa, pozerať do mobilu, ležať celé dni a nič nerobiť. Ja ťa chcem pozvať, aby si tento vianočný čas využil aktívne pre seba a venoval ho tomu čo máš rád. Naplánuj si podrobne aké konkrétne kroky urobíš v ďalšom roku aby si si splnil svoj zámer a približil sa k svojmu cieľu. Možno chceš viac cestovať, dosiahnuť nejaký materiálny cieľ, duchovný cieľ, uzdraviť vztahy, opustiť ľudí, naučiť sa niečo nové, jazyk, schopnosť atď. Skutočne si urob revíziu toho kam ideš vo svojom živote. Je to pre teba dôležité.

Vystúp z z toho šialeného tempa a nájdi si čas pre seba.

Prajem ti aby si spomalil cez vianoce, bol so svojimi blízkymi a bol aj sám so sebou. Ďakujem ti, že si stále so mnou, že počúvaš tieto podcasty a budem rád keď mi napíšeš tvoju spätnú väzbu, to čo ťa zaujalo a pokojne aj to čo sa ti nepáčilo.

A nezabudni, makaj na sebe. Buď inšpiráciou pre ostatných ži svoj život tak, aby si si na konci mohol povedať, som na seba hrdý, malo to zmysel.

Komentáre

Stanislav Licko
Stanislav Licko

Spisovateľ, vztahový poradca, zakladateľ projektu novymuz.sk. Autor kníh Ako ju pochopiť a Nový muž. Partner, otec a muž s otvoreným srdcom, ktorý inšpiruje ostatných k lepšiemu a radostnejšiemu životu.