PRAKTICKÝ SPRIEVODCA PRE MUŽOV ALEBO AKO POROZUMIEŤ ŽENÁM A VYTVORIŤ PARTNERSKÝ VZŤAH PLNÝ INTIMITY, V KTOROM SA ŽENA CÍTI ŠŤASTNÁ A MILOVANÁ.

Ak ťa nikdy nikto neučil o tom ako byť vo vzťahu šťastný, je najvyšší čas začať...

ÁNO, CHCEM TO VEDIEŤ

Predstavenie projektu Nový muž a otvorenie prvej témy v partnerstve: Láska a úcta.

Klikni na červené tlačítko a prehraj si vysielanie:

Podcast do telefónu

Vždy automaticky aktualizované podcasty stahuj do telefónu tu:

Chceš byť upozornený vždy keď vyjde nový diel vysielania?

Ak áno, nižšie zadaj svoju e-mailovú adresu a ja ti vždy pripomeniem, aby ti neušla pravidelná dávka inšpirácie. Nový diel vychádza vždy v piatok

Cením si tvoje súkromie a budem ti posielať len hodnotné informácie.

Nahrávka na stiahnutie v MP3

Ak práve nemáš dostatok času na počúvanie, stiahnite si ho vo formáte .mp3 do počítača alebo mobilu a ho počas cestovania, šoférovania alebo počas tréningu, či prechádzky.

Nahrávku si stiahneš v prehrávači VYŠŠIE kliknutím na ikonku   (cez túto v texte to nepôjde 😃)

Prepis podcastu pre čitateľov:

Ahoj, zdravím ťa pri počúvaní historicky prvého podcastu projektu Nový muž moje meno je Stanislav Ličko a budem ťa od dnes sprevádzať pri všetkých ďalších podcastov o rôznych témach pre mužov, ako sú:

 • partnerské vzťahy,
 • intimita,
 • životné poslanie,
 • mužnosť,
 • rozdiely medzi mužskou a ženskou bytosťou,
 • ako sa stať v dnešnej dobe zrelým a dospelým mužom,
 • ako sa živiť tým čo ma baví,
 • šport
 • a ďalšie zaujímavé témy, ktoré rieši každý muž.

Sú to témy o ktoré sa posledné roky zaujímam a verím, že ti to môže priniesť iný a nový pohľad na tieto oblasti a vďaka tomu môžeš zlepšiť aj svoj život.

Dnes sa pobavíme o tom prečo vlastne vznikol projekt nový muž, čím sa zaoberá a ako pomáha mužom v dnešnej dobe. Zároveň načnem prvú tému o ktorej sa chcem s tebou podeliť a tou témou je Láska a úcta.

Ďalej sa pobavíme prečo vznikol vlastne tento podcast a ako bude vysielanie prebiehať po technickej stránke. Ďalej kde môžeš toto vysielanie počúvať online, prípadne kde si môžeš stiahnuť mp3 nahrávky a počúvať v aute alebo v mobile.

Verím, že si si tento podcast nevybral náhodou, pretože podľa mňa žiadne náhody neexistujú a ak si tu predsa zavítal nejak nechcene aj tak ťa srdečne vítam a verím, že si toto vysielanie užiješ naplno.

Takže vitaj ešte raz a verím, že sa ti páčila aj moja nová zvučka, ktorú som pred chvíľou nahrával.

Predstavenie projektu Nový muž

Niektorý ma možno poznáte ako autora projektu majstervposteli.sk ktorý vznikol ako blog ešte v roku 2014 kde sa delím s mojimi čitateľmi o rady z oblasti sexuality a intimity. Za tieto štyri roky si prečítalo moje články viac ako desiatky tisíc chlapov a moje rady pomohli viac ako 1300 platiacim klientom ktorý prešli jedným z mojich online kurzov alebo si zakúpili nejakú moju digitálnu knihu. Taktiež ma možno poznáš ako autora článkov na najznámejšom webe pre chlapov na slovensku chlap20.sk, ktorý založil môj kamarát Miško Kopecký. Na tomto webe tiež nájdeš moje mega hodnotné články, z oblasti partnerských vzťahov a intimity. Ak ťa teda zaujíma oblasť intimity, sexuality a partnerských vzťahov a to ako zlepšiť tvoj intímny život a lepšie rozumieť ženám určite si pozri web majstervposteli.sk.

Teraz  počúvaš podcast pod názvom Nový muž. Tento projekt je absolútna novinka a vznikol ako nadstavba v roku 2018. Nápad na tento projekt som objavil počas môjho 4 dňového pobytu v lese na Vision Queste, kde som sám v tichu hľadal svoje životné poslanie.

Tento podcast a celý projekt novýmuž.sk sa bude zaoberať zrelou mužnosťou, o ktorej nás nikdy nikto neučil a ako môžeš sa aj ty stať novým mužom.

Princípy o ktorých budem v podcaste hovoriť, sú mojim modelom sveta. Neprezentujem to ako jediné možné pravdy. Je to moja životná cesta, filozofia a skúsenosti prameniace z môjho života, ktorými ťa chcem inšpirovať.

Preto ťa vyzývam, never ničomu čo tu budeš počuť.

Tento podcast nie je o tom, aby si robil všetko presne tak, ako tu poviem. Neber to tak, že ak nebudeš robiť to čo tu je povedané nie si vôbec mužom. To vôbec nie.

Mojím cieľom je dať ti iný pohľad na témy, ktoré rieši každý muž a tie informácie ktoré s tebou budú rezonovať, aplikuj do svojho života a partnerského vzťahu.

Je na tebe aký postoj k tomu zaujmeš a ktoré informácie si vezmeš. Je to len o inšpirácii. Minimálne to otestuj vo svojom živote a uvidíš ako ti to bude fungovať.

Môj príbeh

Inak v krátkosti môj príbeh pre ľudí, ktorý ma nepoznajú. Mám 30 rokov, som vyštudovaný IT-čkár, študoval som technickú univerzitu v Brne,  žijem na Strednom Slovensku v dedinke menom Čierny Balog. Žijem momentálne 9 rokov vo vzťahu s úžasnou ženou a máme už aj malého 2 ročného bojovníka

Prežil som si dosť divokú mladosť, mal som rád párty, diskotéky, alkohol a aj dievčatá a veci ktoré k tomu patria.. Mal som vo svojom vnútri určitú bolesť, ktorá súvisela so smrťou môjho otca ešte v 17 rokoch, ktorú som riešil alkoholom až kým som nestretol moju úžasnú ženu.

V mojom živote mi nikto neukázal, ako mám byť mužom. Chýbali mi zrelé mužské vzory.

Nikto ma nikdy neučil, ako mám otvoriť svoje srdce byť empatický a vnímavý a zároveň byť pevný a dokázať určovať hranice.

Nikto ma nikdy neučil, ako mám byť zodpovedným partnerom.

Dobrým milencom.

Otcom.

Vodcom rodinnej hierarchie – ako mám viesť ženu a deti.

Nikto mi nevysvetlil, čo žena od muža potrebuje v intimite a vo vzťahu.

Ako mám konštruktívne komunikovať o svojich potrebách.

Ako porozumieť ženám a ako zvládať hádky so ženou alebo ženské emócie .

Možno sa teraz vo mne spoznávaš?

Mal si to podobne, že nikto ťa nikdy neučil ako pristupovať k ženám?

Možno ti nikto nevysvetlil ako funguje sexualita a učil si sa to z porna?

Možno je tvoj príbeh veľmi podobný ako môj.

Prešiel som si svojou cestou pokusov a omylom cez rôzne vzťahy so ženami.

Až kým som neprišiel do bodu, že potrebujem zdravé vedenie – zdravé mužské vzory, ktorých v dnešnej spoločnosti nie je až tak mnoho. A mnoho chlapov v dnešnej spoločnosti nemali to šťastie aby ich viedli ich otcovia, alebo iný zrelý muži.

Mimochodom, niekedy keď mám nejakú prednášku sa opýtam mužov, nech zdvihne ruku ten ktorý ho dokáže objať a povedať mu že ho má rád a kto má s nim naozaj dobrý vzťah. Väčšinou je to tak, že sa zdvihne asi 1 ruka z 10. Väčšinou je to tak, že každý dostal presne takého otca akého potreboval a nie takého akého by si prial.

A vtedy začala moja transformačná cesta vzdelávania na rôznych profesionálnych tréningoch  seminároch, o zrelej mužskej sile, tantre, vedomej sexualite, vedomom partnerstva a práce s telom a intimite medzi mužom a ženou, NLP a mnohé ďalšie. Absolvoval som ich desiatky a Investoval som do tejto oblasti tisíce eur ale neľutujem z toho ani cent. A presne o tieto informácie sa chcem s tebou deliť aj formou tohto podcastu.

Asi V 26 rokoch som si uvedomil, že potrebujem konečne dospieť a stať sa zrelým mužom, pretože v dnešenej dobe neexistuje nič čo nás mužov oddeľuje od puberty, nič vďaka čomu sa vedome stávame mužmi a môžeš to aj vidieť ako v dnešnej spoločnosti je mnoho malých chlapcov v dospelých telách. Proste nezrelých mužov. Stačí sa pozrieť do politiky.

Potreboval som sa inšpirovať od ostatných zrelých mužov, ktorý tieto veci už majú za sebou sú pravdivý, majú otvorené srdce a zároveň sú zdravo uzemnený a delia sa tak o svoje skúsenosti, tak ako to robím teraz aj ja.

A Ja som musel pochopiť, že mužmi sa nerodíme ale, mužmi sa stávame a bytostne sa potrebujeme inšpirovať od ostatných zrelých mužov.

A tým sa dostávame k tomu, prečo som vlastne založil začal tvoriť tento podcast.

Mnoho mužov si prechádza podobným príbehom ako som prežil ja. Každý ale prichádza do tohto bodu, kedy sa potrebuje posunúť ďalej v inom veku. Preto sa chcem s tebou podeliť o princípy a náhľady na svet, ktoré my pomohli a nesmierne ma posúvajú v živote, vďaka čomu sa mi v živote darí, životom prechádzam s väčšou ľahkosťou a prestal som konečne bojovať a viac si život užívať.

Technické veci ohľadne vysielania

Všetky diely momentálne nájdeš na webe novymuz.sk keď klikneš v hornom menu na tlačítko PODCAST. Používam úložisko soundcloud takže ak máš účet aj na tomto servri môžeš ma sledovať a budeš tiež upozornený na nové diely.

Každé vysielanie si môžeš stiahnuť ako mp3 pomocou takého maličkého tlačítka na ktorom je biela šípka šípky a keď na ňu ukážeš, zobrazí sa ti download a môžeš si stiahnuť mp3 do počítača alebo mobilu. .

Inak ak chceš byť vždy upozornený na najnovšie diely tohto podcastu, najnovšie články, videá a špeciálne prémiové ponuky len pre mojich odberateľov,  určite sa príhlás na e-mailové upozornenie ktoré nájdeš pod oknom tohto vysielania na webe novymuz. Prípadne hore je taká čierna lišta a tam keď klikneš na tlačítko podcast, tak tam nájdeš žlté tlačítko Chcem byť upozornený na nové diely, tak vždy ti príde e-mail keď vyjde nový diel podcastu, pretože si chcem byť istý, že ti nič neujde.

Vysielanie plánujem zverejňovať raz týždenne vždy v piatok. Takže očakávaj každý týždeň pravidelnú dávku inšpirácie z oblastí, ktoré rieši každý muž.

Veľmi dobre viem, že tento podcast a aj web sledujú aj dámy a som za to veľmi vďačný a verím tomu, že to pomôže v konečnom dôsledku aj vám. Budem vďačný ak budete tento podcast odporúčať ďalej napríklad vaším partnerom alebo priateľom.

Muž potrebuje bezpodmienečnú úctu a žena bezpodmienečnú lásku

Dnes chcem zároveň začať aj prvú tému a tou je absolútny rozdiel medzi mužom a ženou v tom ako vnímajú lásku.

Nesmierne som sa potešil keď som sa dozvedel o tomto princípe. Pretože ak sa už nejakú dobu zaujímaš aj ty o partnerské vzťahy. Možno si zistil, že zovšadial sa na nás valia informácie o tom ako prejavovať lásku rôznymi jazykmi lásky. Všade sa hovorí o láske a málo sa hovorí o úcte a rešpekte.

Nechcem aby to vyznelo tak, že sa zastávam teraz mužov a znevažujem ženy to vôbec nie. Touto krátkou kapitolou chcem pomôcť mužom aj ženám aby si uvedomili, že ženy potrebujú lásku a muži úctu. Muži sa musia učiť ženy milovať a ženy sa musia učiť mužom prejavovať úctu.

Ja som koncept jazykov lásky pochopil a je úžasný. A aj napriek tomu mi vo vzťahu niečo chýbalo.

A tým sa dostávame k tomu, že muži bytostne potrebujú od žien predovšetkým úctu a rešpekt. Muži sú si istý tým, že ich žena miluje. Muž viac cíti od ženy lásku tým, ke´d mu povie, že si ho váži a rešpektuje, ako keď mu povie, že ho miluje.

Toto je informácia skôr pre ženy, ale dôležité je to aj pre mužov. Som rád, že vznikajú o tejto téme už aj knihy a konečne to niekto nahlas pomenoval. Je dôležité o tom so svojou ženou hovoriť a učiť ju o situáciách, kedy sa správa k mužovi neúctivo. Pretože, ženy si to často vôbec neuvedomujú.

Ženy po rokoch vo vzťahu majú tendencie mužov kritizovať a vyčítať im ich chyby a snažia sa mužov “prerobiť”. V preklade správajú sa k nim ako ich matky. Vtedy sa muž sťahuje do seba a odcháza od ženy pretože ho to zraňuje a hnevá. Žena sa cíti zranená, keď sa muž od nej odvracia.

Mylne si myslí, že kritizovaním svojho muža napraví a on jej vďaka tomu bude prejavovať viac lásky. To je obrovský omyl. Pre muža je kritika ženy bolestivejšia, ako rana do gulí. Vtedy necíti úctu a rešpekt. Keby vedeli ženy ako nás zraňujú svojimi slovami, určite by to nerobili a nesprávali by sa ako matky k synom.

Jediný spôsob akým je naučená svoju bolesť vyjadriť kritikou, mrnčaním, sťažovaním sa a ukazuje, že muž je ten zlý, kto môže za to.

Takto vzniká akýsi začarovaný kruh. Žena sa správa k mužovi neúctivo, tým že ho kritizuje a sťažuje sa. Muž sa vtedy sťahuje do seba a nemôže sa správať k žene láskavo. Žena necíti lásku a muž necíti úctu. Takto sa to ťahá donekonečna. Je potrebné z kruhu vystúpiť.

Pre nás mužov je dôležité pochopiť, že žena to nerobí naschvál. Pravdepodobne to tak robila aj jej matka a babička. Robí to pretože sa necíti milovaná a nikto ju to nenaučil vyjadriť inak. Cíti sa zranená, nemilovaná, možno frustrovaná z toho, že muž je necitlivý alebo nepozorný a nie je si istá, či ju miluje.

Je to spôsob ako to funguje v ženskom svete, keď ženy vyjadria svoje pocity a emócie sťažovaním sa a kritikou, takmer okamžite si dokážu navzájom odpustiť. Avšak na mužov to vôbec nefunguje.

Žena ide do konfrontácie s mužom aby, nadviazala spojenie a zblížilo ich to. Muž to väčšinou vníma ako snahu o ovládanie. Keby sa tak rozprával muž s mužom, vyzeralo by to ako zámerná provokácia. Žena túži po láske a spojení, ale vôbec si neuvedomuje, že tento prístup muža zraňuje a ešte viac uzatvára.

Ak chce žena opäť cítiť lásku, potrebuje mužovi vyjadrovať bezpodmienečnú úctu. Teda správať sa k nemu úctivo aj keď má pocit, že nie je milovaná a to je niekedy ťažké. Pretože ženy tvrdia, že úctu si musí zaslúžiť. To nie je pravda.

Na druhej strane muž potrebuje, žene vyjadrovať bezpodmienečnú lásku, aj keď je na neho nepríjemná a kritizuje ho. A to je tiež niekedy ťažké.

Ako z toho von?

Keď žena začne kritizovať muža. On môže vyjadriť svoje pocity namiesto toho, aby ostal ticho a odišiel od nej..

Existuje zázračná veta, ktorú môže vtedy muž povedať a môže znieť takto:

“Miláčik, v tomto necítim úctu. Máš teraz dojem, že ťa nemilujem?”

Touto vetou nepoukazuje muž na chyby. Hovorí o tom, že necíti od ženy úctu a rešpekt. Zároveň sa pýta, či svojím správaním nespôsobil niečo, pri čom sa žena necíti milovaná. Ženy sú často prekvapené, že svojimi slovami a kritikou sa správajú neúctivo, pretože im to nikdy nikto nepovedal. Keď sú muži zraňovaní slovami väčšinou mlčia alebo odchádzajú. Nedokážu vyjadriť svoje pocity.

Ako som už spomínal, pri konfliktoch je dôležité hovoriť o tom, čo cítim a nie o tom ako sa správa partner.

Samozrejme žena si môže pravidelne klásť otázku:
“Bude to, čo sa teraz chystám urobiť alebo povedať, vnímať môj muž ako prejav úcty?”

No a muž by si mala klásť podobnú otázku:
“Bude to, čo sa teraz chystám urobiť alebo povedať, vnímať moja žena ako prejav lásky?”

Preto je vhodné si pri konfliktoch osvojiť vlastnosť, kedy sa dokážem zastaviť a nereagovať inštinktívne. Tým väčšinou len spôsobím zbytočnú bolesť. Počkať si chvíľu, ostať v tichu, dýchať a pozorovať myšlienky.

Aby muž mohol dostávať úctu, žena potrebuje jeho otvorenosť v citovej oblasti a schopnosť ospravedlniť sa aj keď má pocit, že žena nesie celý podiel viny.

Napríklad vetou:

“Miláčik, myslím, že viem ako sa cítiš a chápem tvoju reakciu. Mohla by si mi odpustiť?”

Pri tejto téme je dôležité, že to veľmi súvisí aj so sebaúctou a sebaláskou. Ak muž nepozná svoju hodnotu a žene sa podlizuje, poklonkuje, stavia ju na piedestál, plni všetky jej rozmary, má ju na prvom mieste v živote a neváži si sám seba. Nevie buchnúť po stole, a jasne povedať nie keď to tak cíti. Je takmer isté, že žena takýmto mužom bude pohŕdať a nebude mu prejavovať úctu a rešpekt.

Ak chce mať muž zdravý partnerský vzťah, nemal by mať na prvom mieste vo svojich životných hodnotách svoju ženu, ale svoje životné poslanie alebo boha ak je veriaci. Veriť v niečo čo ho presahuje, akýsi vyšší zmysel života. Pretože ak tam postaví svoju ženu bude to oboch unavovať a vyčerpávať.

Preto by mal muž aj žena pestovať sebalásku a sebaúctu, žiť svoj život a dokázať fungovať aj bez partnera.

Ak  by sme sa mali posunúť ďalej, mužova bezpodmienečná láska vyvoláva ženinu bezpodmienečnú úctu.

Žena potrebuje cítiť mužovu blízkosť, otvorenosť a vernosť a vtedy cíti lásku. Spôsobov ako to dosiahnuť je mnoho:

 • Prejavovať žene lásku pomocou láskavých dotykov bez očakávania že bude sex – objatia, masáže, držanie za ruky, hladkanie vo vlasoch atď.
 • Tráviť spolu čas, rozprávať sa ako sa kto cez deň mal a čo prežil.
 • Ísť na rande, večeru, piknik, sledovať západ slnka.
 • Venovať jej plnú pozornosť aspoň chvíľu.
 • Vypočuť ju bez toho, aby si riešil problémy.
 • Dokázať povedať, prepáč alebo odpusť mi moje neláskavé správanie.
 • Prekvapiť ju a urobiť niečo nečakané – poupratovať, urobiť večeru, ísť na romantickú prechádzku atď.
 • Hľadať spôsoby ako jej dať najavo, že jej budeš verný a že je pre teba jediná.
 • Tráviť pravidelne spoločne čas bez detí pri činnostiach, ktoré máte radi.
 • Dávať jej najavo uznanie za to, čo robí a že si to ceníš. Aj za bežné činnosti, za ktoré sa bežne neďakuje. (Pranie, žehlenie, varenie, upratovanie, starostlivosť o deti, iné domáce práce atď.)
 • Rozprávať sa s ňou a maznať sa s ňou aj po milovaní.
 • Dopriať jej sexuálne uspokojenie.
 • Pracovať primárne na láske a vzťahu, ak chceš zlepšiť sexualitu.

Žena môže mužovi prejaviť úctu tak, že ocení jeho úspech, jeho túžbu pracovať, jeho nasadenie pre uživenie rodiny.

Mala by mu prejavovať úctu tým, že je pre ňu dôležitý a nenahraditeľný.

 • Môže vyzdvihovať vlastnosti, ktoré si na ňom cení. Stáť pri ňom a podporovať ho v práci a v tom čo chce v živote dosiahnuť.
 • Dávať mu najavo, že si váži a cení to, ako sa stará o rodinu a o ňu.
 • Uznať, že nesie hlavnú zodpovednosť za rodinu a rešpektovať ho ako autoritu v rodine.
 • Dôverovať mu v činnostiach ktoré robí. Aj keď má pocit, že ona by to urobila lepšie. Napríklad starostlivosť o deti atď.
 • Nekritizovať ho a nepoučovať ako jeho matka aj keď to v nej vrie a vidí, že niečo robí zle.
 • Dávať mu najavo, že je jeho priateľka a milenka.
 • Rešpektovať jeho potrebu sexuálneho uspokojenia aj keď práve “nemá náladu”.
 • Pracovať primárne na sexualite, ak chce cítiť viac lásky.

Ak by si sa chcel o tomto koncepte láske a úcte dozvedieť viac odporúčam ti prečítať knihu Láska a úcta od autora Emerson EFFEICHS.

Záver

Ešte jedna informácia na záver.

Určite si pozri aj webinár ZDARMA ktorý som pre teba na webe novymuz.sk pripravil. V tomto webinári sa dozvieš 3 tajomstvá ako lepšie chápať ženy a stať sa zrelým mužom, sú tam nesmierne hodnotné informácie, a taktiež jedno prekvapenie, teda odmena. Máš možnosť získať darček v hodnote 147 EUR a to je môj prémiový online kurz Tajomstvo šťastného vzťahu. Takže určite sa toto vysielanie oplatí pozrieť.

Skvelé ďakujem krásne, že si si vypočul tento historicky prvý podcast a budem sa tešiť na teba v ďalších dieloch vysielania.

Maj sa pekne pozdravujem ťa.

Komentáre

Stanislav Licko
Stanislav Licko

Spisovateľ, vztahový poradca, zakladateľ projektu novymuz.sk. Autor kníh Ako ju pochopiť a Nový muž. Partner, otec a muž s otvoreným srdcom, ktorý inšpiruje ostatných k lepšiemu a radostnejšiemu životu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.